Arama

Çocuğunuza Neden Kitap Okumalısınız?

Günümüzde çocuklar çok küçük yaşlardan itibaren teknolojiyle iç içe yaşıyorlar. Henüz okuma yazma bilmeyen 3 yaşındaki bir ufaklık, annesinin telefonundan uygulama ve oyunlar indirebiliyor, oynayabiliyor ve hatta sıkıldıklarını silebiliyor. Fakat maalesef kitap okuma alışkanlığı çocuklarda neredeyse hiç gelişemiyor. Halbuki okuma dahi bilmeden telefonla bir çok şeyi başarabilen bir çocuğa, düzenli olarak kitap okuyarak harfleri tanımasını, hayal gücünü geliştirmesini ve daha pek çok pozitif beceriyi kazandırabiliriz. Kimi anne babalar, çocuklarının kitap okuma alışkanlığı kazanması için oldukça çaba harcarken, bazı ebeveynler kitap okuma alışkanlığı konusunda yeterince çabalamıyor. Oysa çocuklara kitap okumak onların gelişimi için oldukça önemli bir konu. Kitap okuma alışkanlığının kazanılması küçük yaşlardan itibaren başlamalı.

Bebeklerin beyni özellikle 3 yaşına kadar öğrenmeye çok açıktır. Ağaç yaşken eğilir deyiminde olduğu gibi çocuğunuzu daha yaşamının ilk yıllarından itibaren ne kadar çok kaliteli uyaran ve düzenli tekrar ile karşılaştırırsanız, beynindeki sinaptik bağlar güçlenir ve kalıcı hale gelir.

Kitap okumak çocukları uykudan önce rahatlatan bir aktivitedir.

Oyunlarla ve çeşitli aktivitelerle geçen yorucu bir günün ardından çocuğunuza kitap okumak onu rahatlatır. Zihninin ve vücudunun dinlenmesine yardımcı olur. Rutinler çocukları mutlu eder ve çocuğunuza kitap okumayı uyku rutininizin bir parçası haline getirirseniz gündüzden geceye geçişini net bir şekilde belirlemiş olursunuz.

Kitap okumak çocukların hayal gücünü geliştirir.

Çocuk kitapları çocukları eğlendirmenin haricinde öğreticidirler de. Çocuklar nasıl anne babalarını izleyerek öğreniyorlarsa, özellikle resimli kitaplardaki karakterlerin davranışlarından öğrenebilir ve dersler çıkarabilirler. Çocuğunuza kitap okurken hikayenin bazı kısımlarında durarak ona sorular sorabilirsiniz. Örneğin “Sence kedi şimdi ne yapacak?” veya “ Sen kedinin yerinde olsaydın ne yapardın” gibi sorular sorarak çocuğunuzun hayal gücünü geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz. Kitap okumayı interaktif hale getirin.

Kitap okumak çocuğunuzla aranızdaki bağı güçlendirir.

Gece yatmadan önce çocuğunuzla birlikte kitap okuyarak günün son aktivitesini de gerçekleştirmiş olursunuz. Çocuğunuzun sakin ve huzurlu olduğu bu zamanlar sadece kitap okumaz, kitap hakkında konuşabilirsiniz veya çocuğunuz size kitap hakkında sorular sorabilir, birlikte resimleri inceleyebilirsiniz. Uyumadan önce anne ve babası yanında olan çocuk bu anı mutlaka önemseyecektir.

Siz okurken çocuğunuzun kitaba bakması onu okumaya hazırlar.

Çocuğunuza kitap okudukça, kitaptaki şekiller ve sesler aşina gelmeye başlar. Çocuğunuz okul çağına geldiği zaman kendisine tamamen yabancı şekiller yerine, biraz da olsa anlamlı sembollerle karşılaşır.

Kitap okumak hafızasını güçlendirir ve kelime dağarcığını genişletir.

Çocuğum için ne tarz kitaplar seçmeliyim?

Bebeğiniz ve küçük çocuklarınız için kitap seçimi yaparken, basit olmasına, tekrar eden metinlerin olmasına ve resimli olmasına özen gösterebilirsiniz.

Bebeğiniz kitabı tutabilmeye başladığında kumaşla kaplı, bol renkli, tanıdık şekiller ve cisimler olan kitapları tercih edebilirsiniz.

Birkaç aylık bebekler, kitapta gördükleri nesneleri seçemezler ama parlak şeylere ve özellikle yüzlere dikkat edebilirler.

4-6 aylık bebeklerin kitaplara olan ilgisi artar. Onlara dokunmak, ağızlarına almak isteyebilirler. Bu yüzden kumaş kaplı, sağlam kitapları tercih edebilirsiniz.

6-12 aylık bebekler artık kitaptaki nesnelerin farkına varabilir. 12 aylıktan sonra ise sizin yardımınızla kitabın sayfalarını çevirebilirler ve kitapta gördükleri nesneleri parmaklarıyla işaret ederler. Çıkardığınız sesleri taklit etmeye çalışırlar.

Aynı kitabı tekrar tekrar okuyun

Unutulmamalıdır ki bebekler ve küçük çocuklar, tekrar etmeyi severler ve tekrar yoluyla öğrenirler. O yüzden bir kitabı bitirdikten sonra onu rafa kaldırmak yerine defalarca okuyabilirsiniz. Kitap okurken belirli bir rutine bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Hikayenin bazı yerlerinde durup kitap hakkında konuşabilir, başından başlamak veya kaldığınız yerden devam etmek yerine çocuğunuzun sevdiği sayfaları tekrar okuyabilirsiniz.

Çocuğunuza monoton bir ses tonu yerine yükselip alçalarak, melodiyle ve taklit ederek kitap okumanız onun ilgisini daha çok çeker. Mümkün olduğunca duyguyla okumalısınız.

Kitap okuma alışkanlığı küçük yaşlardan itibaren kazanılmalı. Bu yüzden sadece uyku öncesi değil çocuğunuzun dinlemeye açık olduğu zamanlarda ona kitap okuyabilirsiniz. Çocuğunuza kitap okuyarak hem onun için faydalı bir şey yapmış olur, hem de günün koşuşturmacası içinde kendinize de biraz zaman ayırmış ve dinlenmiş olursunuz. Çocuklar ebeveynlerini taklit ederek öğrenirler. Çocuğunuza sadece kitap okuyarak kitap okuma alışkanlığı kazandırmaya çalışmak yerine, ailece günün belirli saatlerinde kitap okumaya vakit ayırarak onun için çok daha iyi rol model olabilirsiniz.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.162.126.136

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Yeni Doğan Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler