Arama

Çocuğunuz ve Bahar Alerjisi

Bahar Alerjisi Nedir?

Baharın gelmesiyle birlikte havada yoğun miktarda polen bulunmaya başladı. Polenler, erkek bitkilerin üreme hücresidir ve havaların ısınması ile birlikte yoğun miktarda polen, rüzgar yardımı ile havada uçuşur.

Polenler alerjendir ve bazı kişilerin vücutları bu polenlere karşı daha hassas olduğu için alerji gelişir. Polenlerin en sık sebep olduğu hastalıklar; Astım, alerjik nezle ve göz nezlesidir. Bu sebeple bahar ayları geldiğinde astımı, alerjik nezlesi ve göz nezlesi olan kişilerin şikayetleri artmaya başlar.

Polenlerin bahar ayında ortaya çıkması ve alerjiye sebep olması nedeniyle, polen alerjisine bahar alerjisi adı verilir.

Çocuklar kaç yaşından sonra alerjiye yakalanabilir?

Bahar alerjisine yakalanılması için en azından iki bahar yaşamak gereklidir. Bu yüzden bebekler genellikle 2 yaşından sonra bahar alerjisine yakalanabilirler. 2 yaşından önce bahar alerjisine yakalanılması çok düşük bir ihtimaldir.

Bahar alerjisinin belirtileri nelerdir?

Burun kaşınması, hapşırma, burun tıkanması, gözlerde sulanma, nezle, kaşınma gibi belirtiler bahar alerjisinin belirtileri olabilir.

Aynı zamanda, sık öksürme ve nefes alamama gibi astım belirtileri,

burnun tıkanması, sık hapşırma, nezle, burunda ve damakta kaşıntı ve burnun sık kanaması gibi alerjik nezle belirtileri,

ve gözlerde sulanma, kaşınma gibi göz alerjisi belirtileri bahar alerjisinin en önemli belirtileridir.

Bahar alerjisi sebebiyle, burnu tıkalı olan çocuklar rahat nefes alamadıkları için uyku kaliteleri de bozulur, bu nedenle gün içerisinde daha yorgun ve halsiz hissederler.

Bahar alerjisi nasıl tespit edilir?

Bahar alerjisi belirtileri gösteren çocuklar bir, çocuk alerjileri uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

Tespit yapılabilmesi için bazı testler yapılmalıdır. Bu testler cilde yapılan alerji testleri şeklindedir. Fakat çapraz reaksiyonları da değerlendirebilecek eğitim almış olmak önemlidir. Alerji uzmanları çocuktaki belirtilerle birlikte alerji testi sonuçlarını değerlendirerek sonuca varırlar.

Alerji testini kaç yaşından sonra yaptırabiliriz?

Yenidoğan döneminden itibaren bebeğinize alerji testi yaptırabilirsiniz. Fakat polen alerjisi için genellikle 2 yaş sonrası beklenir. Çünkü polen alerjisinin gelişmesi için çocuğun en azından 2 bahar geçirmesi gerekir.

Bahar alerjisinin tedavisi nasıl yapılır?

Bahar alerjisinde, korunma, ilaç ve aşı tedavisi uygulanır. Genellikle %100 başarı elde edilir.

Çocuklarımızı bahar alerjisinden nasıl koruyabiliriz?

Çocuğunuzu saat 08:00 ile 14:00 arasında açık alanda bulundurmayarak,

Evden çıkarken güneş gözlüğü kullanarak,

Ağzı yerine burnundan nefes alıp vermesini tembihleyerek (bu şekilde nefes alıp vererek burun bir nevi filtre görevi üstlenir),

Dışarıda ara ara burnunu ve yüzünü yıkarak,

Eve döndüğünüz zaman da kıyafetlerini yıkayarak (Polenler kıyafetlere yapışır.),

Çiçeksiz bitkileri evde bulundurmayarak ( çiçeksiz bitkilerin polenleri havada uçuşur) bahar alerjisinden çocuğunuzu koruyabilirsiniz.

Bahar alerjisine dikkat edilmelidir!

Bütün hastalıklarda olduğu gibi bahar alerjisinde de erken teşhis ve tedavi önemlidir. Bahar aylarının gelmesi ile birlikte çocuğunuzun şikayetlerinde artış gözlemliyorsanız mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız. Zira bahar alerjisi başka hastalıklara da sebep olabilir. Bahar alerjisi geniz eti büyümesi, astım, sık sinüzit, sık kulak iltihabı gibi pek çok hastalığa sebep olabilir.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.158.25.146

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Bebeklerde 12-24 Ay Dönemi Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler