Arama

Çocuğum Küfür Ediyor!

Çocuklar 3 ve hatta bazen 2.5 yaşından itibaren kötü sözler ve küfürler kullanabiliyorlar. Ebeveynler evde oldukça dikkatli olmalarına rağmen, çocuklarının bu kötü sözleri nereden öğrendiğine dair hayrete düşerken, bu yanlış davranışı nasıl düzeltmeleri gerektikleri konusunda da endişe duyuyorlar.

Küçük çocuklar, çevrelerinde gördüklerini ve duyduklarını adeta bir sünger gibi emiyorlar ve bunları uygulamaya, kullanmaya başlıyorlar. Bu kelimeler olumlu olabildiği gibi, olumsuz da olabiliyor. Çocuk da, anlamını bilmediği kelimeyi rahatlıkla telaffuz edebiliyor.

Bu maalesef bütün çocuklarda görülen bir durumdur. İster bilinçli ister bilinçsizce olsun, çocuklar hayatlarının bir döneminde bu kelimeleri duyuyor ve kullanıyorlar.

Çocuğunuzun ağzından ilk defa küfür duyduğunuzda muhtemelen tepkiniz kızmak olacaktır. Fakat kızmak bu davranışın yalnızca pekişmesine sebep olur. Zira çocuk bu kelimenin ebeveynlerini rahatsız ettiğini öğrendiğinde, onları kızdırmak istediğinde veya kendisi sinirlendiğinde bu kelimeyi kullanabilir. Kızmamak gibi tepkisiz kalmak veya gülümsemek de yanlış bir tutumdur. Bu durumda, çocuk için hayattaki en önemli şey olan anne ve babasını memnun etme isteği sebebiyle, ebeveynlerinin güldüğü bir kelimeyi tekrar etmek kaçınılmaz olacaktır.

Anlamını Bilmeden Kullandığı Kelimeler

Çocuğunuz evde küfür kullanılmasa da, kreşte, oyun parkında veya en basiti televizyonda bile bu kelimeleri duyabilir. Çocuk beyninde öğrenme, pekiştirmeye dayalı olduğu için, çocuk bu yeni öğrendiği kelimeyi en kısa sürede ve defalarca tekrarlayarak pekiştirmek isteyecektir. Çocuğunuza kullandığı kelimenin anlamını sorun. Örneğin “gerizekalı” kelimesinin anlamını sorabilir, bilmemesi üzerine bu kelimeyi açıklayabilir, kullandığı takdirde karşısındaki kişiyi üzeceğini ve kendisine yapılmasını istemediği bir davranışı başkasına da yapmaması gerektiğini uygun bir dille açıklayabilirsiniz.

Dikkat Çekme Çabası

Kötü söz ve küfürlerin bir sebebi de dikkat çekme çabası olabilir. Söylediği bir söz sebebi ile çevresindeki yetişkinlerin dikkatini çeken bir çocuk bundan keyif alacak ve bu sözü yineleyecektir.

Kızgın olmak

Çocuğunuz söylediği kötü kelimenin anlamını bilmiyor olabilir. Fakat söylerken kelimeyi duyduğu kişinin o anki ruh halini hisseder. Karşısında sinirle küfür eden kişiyi gören çocuk, daha sonra kendisi sinirlendiğinde küfrü tekrar eder. Bu durumda çocuğunuza bu kelimenin anlamını bilip bilmediğini sorabilir, neden kullandığını öğrenebilirsiniz. Eğer çocuğunuz kızgın, sinirli, üzgün olduğu için bu kelimeyi kullanıyorsa ona “Çok kızdım”, “Sinirliyim” gibi alternatif sözcükler öğretebilir, bu kelimeleri kullanarak duygularını daha doğru ifade edebileceğini söyleyebilirsiniz.

Büyüdüğünü ispat etme çabası

Bu kelimeler çocuk için büyüklerin dünyasına ait olarak gözüküyor olabilir. Bu yüzden büyüme çabasında olan çocuğunuz, büyüdüğünü ispat etmek için küfür kullanabilir.

Çocuğumun Küfür Etmemesi İçin Neler Yapmalıyım?

Çocuğunuzu kötü davranışların ve küfürlü konuşmaların olması muhtemel ortamlardan mümkün olduğunca uzak tutmalısınız. Maalesef günümüzde, biz yetişkinler farkında olmasak da sürekli izlediğimiz aile dizilerinde bile, çocuğumuza kötü örnek olacak davranışlar olabiliyor. Okulda, kreşte, oyun parkında ve birçok yerde çocuğumuz engel olamadığımız küfürlü konuşmalara maruz kalabiliyor. Elbette çocuklarımızı bu ortamlardan tamamen uzak tutmamız mümkün olmasa da, aileler, çocuklarının sosyal ortamlarını, vakit geçirdikleri arkadaş çevrelerini ve izlediği televizyon dizilerini mümkün olduğunca mercek altına almalılar. Çocuğun yanlış davranış ve kelimeleri benimsememesi için ailelere büyük görevler düşüyor.

Çocuğunuz istemediğiniz bir kelime kullandığında, ona kızarak, gülerek veya geçiştirerek tepki vermemelisiniz. Bu durumda çocuğunuz ileride sizi kızdırmak veya güldürmek istediğinde aynı kelimeleri kullanır. Yapmanız gereken geçiştirmek değil, sorunu konuşmak, bu kelimelerin yanlış olduğunu açıklamak, yanlış kelimeler yerine kullanabileceği daha uygun kelimeler göstermektir.

Çocuğunuza gece yatarken küfür eden bir çocuk hakkında bir hikaye anlatabilirsiniz. Örneğin hikayedeki çocuk küfür ettiği zaman anne ve babasını nasıl üzdüğünü, çevresindeki çocukların nasıl üzülüp ondan uzaklaştığını anlatabilirsiniz. Fakat hikayedeki çocuk ile çocuğunuzu asla bütünleştirmeyin. Çocuğunuz zaten hikayedeki gizli mesajı alacaktır.

İyi örnek olmalısınız

Çocuğunuz için yapmanız gereken en önemli şeylerden birisi de iyi örnek olmaktır. Hiçbir aile çocuğunun yanında yanlış bir kelime kullanmak istemez, ona yanlış bir davranış öğretmek istemez. Fakat trafikte, kötü bir haber dinlediğinizde veya herhangi olumsuz bir durumda vereceğiniz ani tepkilere dikkat etmeniz gerekir. Unutmamalısınız, çocuklar onlara söylediklerimizden çok yaptıklarımızı örnek alırlar.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.158.238.172

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Anneler ve Babalar İçin Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler