Arama

Biberondan Bardağa Geçiş Süreci

Yetişkin insanlar gibi bebekler de, alıştıkları rutin eylemlere ve cisimlere bağımlılık gösterirler. Bebekleri uzun süredir alıştıkları biberondan koparmak oldukça zor olur. Bu sebeple biberonu birden bire kesmek yerine kademeli olarak azaltmak daha doğru olur.

Biberon aslında sadece bebeklerin sevdiği ve kullanmayı bırakmak istemediği bir eşya değildir. Çoğu anneler de biberonu rahat olması, dökülme riski taşımaması açısından tercih ederler. Araştırmalar, bebeklerin büyük kısmının 1.5 yaşında hala biberon kullanmaya devam etmesinin, yalnızca bebeğin inadından kaynaklanmadığını, annelerin de biberonun rahatlığından vaz geçemedikleri için bu geçiş sürecini uzattığını gösteriyor.

Fakat unutmamak gerekir ki; bebek biberon kullanmaya ne kadar uzun süre devam ederse, ondan kopması da o kadar zorlu ve uzun bir süreç olur. Biberonun bebeklerde diş çürümesi gibi rahatsızlıklara sebep olabileceği göze alındığında, zamanı geldiğinde biberonu bırakmanın önemini göz ardı etmemek gerekir.

Peki biberonu bırakma zamanının geldiğini nerden bileceğiz?

Amerikan Pediatri Akademisi’ne göre bebeklerin bir çoğun 6-12 aylık dönemlerinde kapaklı bardak kullanmaya hazır olurlar ve 12 aylıkken biberonu tamamen bırakabilirler.

Kullanmaya başlamadan önce tanıştırın.

Kendi başına oturabilen, başını dik tutabilen ve kaşıkla yiyebilmek için ağzını açabilen bir bebek, bebek bardağı kullanmak için hazırdır. Bardağı kullanmadan önce boş haliyle bebeğinize verebilir, kullanımını bebeğinize gösterebilirsiniz. Hatta bebeğinizin ilgisini ve merakını uyandırmak için önünde bebek bardağı ile bir şeyler içebilirsiniz. Eğer kullandığınız bardağın kulpları varsa, kulplarından tutun ki bebeğiniz nasıl kullanması gerektiğini öğrensin.

Biberonu birden bire kesmek yerine kademeli geçiş yapın.

Bebeğinize bardağın amacını öğrendikten ve kullanabilmeye başladıktan sonra sabah sütünü biberonla vermek yerine, bebek bardağı ile verebilir, öğlen sütün miktarını azaltarak biberon kullanabilir, akşam sütünü tekrar bardakla verebilir ve gece sütünü miktarını azaltarak biberon ile verebilirsiniz.

Ayrıca ilk zamanlar bardağı tam doldurmak yerine içine birkaç yudum sıvı koyarak bebeğinize verirseniz ağzına birden bire sıvı dolmasından dolayı korkmasını ve bardaktan uzaklaşmasını engellemiş olursunuz.

Zamanla biberonla sadece su vermeniz, bardakla süt veya meyve suyu vermeniz bebeğinizin biberondan uzaklaşıp daha lezzetli içecekler içeren bardağa yönelmesine yardımcı olabilir.

Bebeğiniz bardağı kullandığında onu cesaretlendirmek için övmeniz, sevincinizi göstermeniz, onun bardağa daha kolay adapte olmasına yardımcı olur.

Bardak seçimi önemlidir

Bebeğinizin bardağı benimsemesi için, üzerinde renkli ve ilgi çekici figürler olan bardakları tercih edebilirsiniz. Yanlarında kulplar olan bardaklar bebeğin tutmasını kolaylaştırarak kullanım kolaylığı sağlar. Bebeklerin çoğunun 1 yaşına kadar bardağı tam olarak tutma ve yerine koyma becerileri gelişmediği için bardağı bırakmak istediklerinde atabilirler. Bu sebeple cam bir bardak yerine, CE standartlı sağlıklı plastik bardakları tercih edebilirsiniz.

Zamanlamaya dikkat edin

Bebek bardağı kullanmaya başladığınız dönemde, bebeğin hayatında önemli değişiklikler olmamasına dikkat edin. Örneğin yeni bir kardeşin gelmesi, ev değişikliği veya tatil gibi bebeği etkileyecek durumlar, bebeğin kendini güvende hissedebilmesi için alıştığı nesnelere daha fazla bağımlı olmasına sebep olabilir. Bu gibi dönemlerde bardağa geçmeye çalışarak, aksi gibi sürecin uzamasına sebep olabilirsiniz.

Biberonu bırakmak neden önemli?

Emmek, bebeğin annesi ile olan bağının önemli bir simgesidir ve rahatlatıcıdır. Uzmanlara göre çocuk rahatlamak için büyüdükçe başka araç ve yöntemler kullanmalıdır. Bebeğin emmeyi ve biberonu bırakmayı uzatması, anne ile olan fiziksel bağını kopartmak istememesinden kaynaklanır ve özerkleşmesini engeller.

Uzun süre biberon kullanımı bebeğin konuşmasını geciktirebileceği gibi peltek konuşmasına da sebep olabilir.

Çocuğun gelişim döneminde yutma, çiğneme, ağzını açıp kapatma gibi kazanması gereken becerilen zamanında olabilmesi için biberonu bırakması gereklidir.

Biberon kullanmak, diş çürükleri veya kulak ağrıları gibi rahatsızlıklara sebep olabilir.

Biberon, fazla süt tüketilmesi ile demir eksikliğine veya fazla kalori alınması sebebiyle kilo fazlalığına sebep olabilir.

Sabır ve koşulsuz sevgi

Bebeğinizin bir iki gün içinde biberonu bırakıp bardağa alışmasını beklememelisiniz. Bazı bebekler bu dönemi daha hızlı atlatabilirler, bazıları ise haftalarca veya aylarca bardak kullanmayı reddedebilirler. Bu dönemde bebeğinize karşı sabırlı olmayı, yaptığı olumlu davranışları ödüllendirmeyi es geçmemelisiniz. Bebeğiniz, bardak kullanmayı reddettiğinde onu başka çocuklarla kıyaslamamalısınız veya “Bardağını kullanırsan seni çok daha fazla severim” gibi koşullarla sevgi vereceğinizi söylememelisiniz.

Ayrıca bebeğiniz bardağını sorunsuz kullanmaya başladığı halde geriye dönerek biberon kullanmak isteyebilir. Böyle durumlarda da bebeğinizin sevdiği ve alıştığı nesneden ayrılmak istememesini anlayışla karşılamalı ve ona destek olarak bu dönemi geçirmelisiniz.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.158.238.172

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Bebeklerde 06-12 Ay Dönemi Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler