Arama

Bebeklerde Uçuk ve Nedenleri

Uçuk genelde dudak bölgesinde ortaya çıkan, Herpes virüsü de denilen HSV türündeki virüslerin neden olduğu kırmızı, acı ve kaşıntı yapabilen kabartılardır. Bu tür virüslerin en önemli özelliği vücuda girdikten sonra vücudu terk etmeden beklemesidir. Yorgunluk, stres, hastalık, yüksek ateş veya uzun süre güneş ışığına maruz kalma sonrası başa güneş geçmesi gibi vücudun bağışıklık sistemini düşüren durumlarda virüs harekete geçer ve çoğalmaya başlar.  Uçuk virüsünün bebeklerde ortaya çıkması durumunda, özellikle yeni doğan bebeklerde yüksek ateş, halsizlik ve hatta ölüme kadar giden ciddi sonuçlar doğurabilir ve bebek mutlaka gecikmeden bir doktora gösterilmelidir.

Bebeklerde uçuk neden olur?

Bebeklerde görülen uçuğun iki ana nedeni vardır. Bunlardan en yaygın olanı virüsü taşıyan birinin bebeği öpmesidir. Bebeklere sevgi gösterirken farkında olmadan onları hasta edebiliriz. Uçuk vücuda bir kere yerleştikten sonra da vücutta kalmaya devam ettiği ancak belirtileri göstermediği için çoğu zaman virüsün taşıyıcısı olduğumuzu anlayamayız. Virüs taşıyıcısı birinin salgılarının bebeğe bulaşması sonucu virüs taşıyıcı bireyden bebeğe geçer. Bebekleri çok sık veya dudak bölgesinden öpmek riski arttıracaktır. Bebeğinizi özellikle ilk aylarda çok fazla öperek sevmemeye çalışın ve öpmek isteyen kişileri de sınırlandırın.

Bebeklerde uçuk görülmesinin diğer nedenlerinden biri de annede genital uçuk virüsünün olması ve bu virüsün doğum sırasında bebeğe geçmesidir. Eğer genital uçuk geçmişiniz varsa, şu anda geçiriyor veya geçirdiğinizden şüpheleniyorsanız mutlaka doktorunuza başvurup, bilgilendirin. Doğuma yakın çıkan genital uçuk vakalarında sezaryen ile doğum gerekli olabilmektedir.

Sizde uçuk çıkmış ve hala dudağınızda bulunuyor olsa bile bu virüs bebeğe emzirme yoluyla geçmez.

Bebeğime uçuk virüsünün bulaşmasını nasıl engelleyebilirim?

  • Uçuk çıkarmış kişilerin bebeğinizi öpmesine izin vermeyin. Eğer uçuk çıkaran sizseniz, bebeğinizin sağlığı açısından uçuğunuz geçene kadar bebeğinizi öpmeyin.
  • Özellikle yeni doğan bebekleri korumak için uçuk taşıyıcısı veya uçuk riski altında olduğunu düşündüğünüz kişilerin de bebeğinizi öpmesini engelleyin.
  • Bebeğinizi güneşten koruyun. Fazla güneş ışığına maruz kalmak, eğer uçuk virüsü kapmışsa, bebeğinizde uçuk çıkmasına sebep olabilir. Dışarı çıkmadan önce dudak bölgesine nemlendirici, vücudun açıkta kalan bölgelerine de yüksek koruma faktörlü güneş kremi sürebilirsiniz.
  • Bebeğinizin beslenmesine ve sağlığına dikkat edin. Zaten yeterince güçlü olmayan bağışıklık sistemlerini daha da güçsüz hale getirmemeye özen gösterin.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 18.206.12.79

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Yeni Doğan Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler

zeynep ecrin esila sude eymen elif erva zehra mina mihrimah azra eslem tuana aleyna arya nazende isimlerin anlamları