Arama

Bebeklerde Sivilce

Birçok anne baba yeni doğmuş bebeğinin yüzünde sivilceler görünce endişeye kapılır. Bebeğimin yüzünde neden sivilce var? Bu sivilceler daha büyük bir hastalığın belirtisi olabilir mi? Bebeğimin yüzündeki sivilceler kalıcı mı? Ne yapabilirim?

Aslında bebeklerde sivilce çok da korkulacak bir durum değildir, her insanda olduğu gibi bebekte de sivilce çıkabilir.

Bebek sivilceleri “milia” adı verilen çok küçük kırmızımsı veya beyaz yumrular halindedir. Doğum sonrasında olabileceği gibi genelde 2 ila 4 haftalıktan itibaren çıkmaya başlarlar ve  7 aya kadar devam edebilir. Sivilceler genelde zararsız olsalar da anne babalar bebeklerinin yüzündeki kırmızımsı veya beyaz sivilce görünümünü bir an önce düzeltmek isterler.

Bebeklerdeki sivilceler çoğu zaman zararsız olsalar da bu durumun sebebini öğrenmek ve neler yapabileceğimizi bilmek önemlidir.

Bebeklerde sivilce neden olur?

Bebeklerde sivilcenin neye sebep olduğunu uzmanlar tam olarak belirleyememiş olsalar da, hormonlarla bağlantılı olduğu bilinmektedir.

Hamileliğin son dönemlerinde anneden bebeğe geçen hormonlar nedeniyle, bebeğin yağ bezleri fazla aktif hale gelir ve gelişmekte olan gözeneklerin sıkışmasıyla sivilceye sebep olur.

Bebeğin kullandığı ilaçlar da sivilceye sebep olabilir. Hatta annenin kullandığı ilaçlar emzirme yoluyla bebekte sivilceye neden olabilir.

Hormonsal sebeplerin yanı sıra, bebeğin çamaşırlarını yıkadığınız deterjan, yemek yerken ağız çevresinde biriken yağ veya besinler, bebeğin kendi tükürüğünün yüzünün bir kısmında uzun süre kalarak mikroba sebep olması, bebeğin aşırı öpülmesi, bebek için tasarlanmış cilt bakım ürünleri gibi pek çok şey sivilceye sebep olabilir.

Bebeklerde sivilce ne kadar sürer?

Bebeklerde sivilceler doğumla ortaya çıkabildiği gibi genelde 2hafta ila 4 haftalıkken meydana çıkar. Çoğunlukla ilk 3 ay içerisinde sivilceler kendiliğinden geçer. Fakat 3 ayın sonunda sivilceler halen devam ediyorsa, doktorunuzla görüşüp bunların sivilce olduğundan emin olmanız ve tedavisine başlamanız önemlidir.  Bazen bebeklerde sivilceler egzama, isilik veya başka deri hastalıkları ile karıştırılabilir. Bu sebeple sivilcelerin uzun süre devam etmesi durumunda doktorunuza başvurmanız önemlidir.

Bebekte sivilce ve isilik arasındaki fark nasıl anlaşılır?

Bebeğinizin yüzünde göreceğiniz çok küçük ve beyaz yumrulara isilik denir. Genellikle birkaç hafta içinde kendiliğinden geçen bu yumruları görmekte bile zorlanabilirsiniz. Genelde ebeveynler bebekleri isilik olduğunda endişelenirler fakat isilik çoğunlukla birkaç gün içerisinde kendiliğinde kaybolur. İsilik olmasının sebebi bebeğin ter bezlerinin henüz çok küçük olması ve bebek terlediğinde vücudundaki teri bu küçük gözeneklerden dışarı atamamasıdır. Böylece gözenekler tıkanır ve isilik oluşur.

Bebeklerde sivilce nasıl geçer?

Bebeklerde sivilceler erişkin insanlarda olduğundan farklıdır. Erişkin kişilerde sivilcenin bir an önce tedavi edilmesi önerilir ve bazı durumlarda başka hastalıkların da belirtisi olabilir. Ancak bebeklerde görülen sivilceler çoğu zaman kendiliğinden yok olurlar.

Alabileceğiniz birkaç önlemle siz de sivilcelerin bir an önce geçmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bebeğinizin yüzünü her gün düzenli olarak yıkamanız gerekmekte. Islak havlular bebeğin narin cildine zarar verebilir ve sivilcelerde artışa neden olabilir. Bu yüzden kurutmayan bir sabunla bebeğinizin cildine nazikçe masaj uygulayarak yıkayabilirsiniz. Çoğu zaman süt içeren ve bebekler için özel üretilmiş sabunlar kullanılabilir. Fakat unutmamak gerekir ki bazen bebek için özel üretilmiş ürünler dahi bebeğinizin cildine zarar verebilir. Bu yüzden iyi gözlemlemeniz önemlidir.

Beslenme düzeninize de dikkat etmeniz gerekir. Unutmamalısınız ki yediğiniz her şey sütünüze karışır ve emzirme aracılığı ile bebeğinize geçer. Eğer bebeğinizde sivilce varsa ne yediğinize dikkat etmeli ve gerekirse beslenme düzeninizi değiştirmelisiniz. Mesela bazı anneler yedikleri meyvelerin bebeklerinin cildinde kızarıklığa sebep olduğunu söylüyorlar.

Bebeğinizin yüzünü her zaman kuru tutmalısınız. Yüzünü yıkadığınızda yumuşak bir havluyla iyice kurulamalısınız. Emzirirken veya mama verirken ağzından akan yiyecekleri silmelisiniz. Salyası aktığında hemen silebilmek için yanınızda temiz bir mendil bulundurmalısınız.

Bebeğin yüzündeki ıslaklıktan kaçınarak ve ter bezlerinin tıkanmasını önleyerek çoğunlukla sivilce problemini önleyebilirsiniz.

Ayrıca bebeğinizin sivilcelerini kaşımasını önlemeniz gerekir. Eğer bebeğiniz kaşıyarak sivilcelerden birisini patlatırsa bu sivilcelerin yayılmasına neden olabilir.

Bebeğinizin yüzündeki sivilceleri kesinlikle patlatmayın, kurcalamayın. Doktorunuzun vermediği reçetesiz veya çevrenizden duyduğunuz her hangi bir temizlik maddesini, losyonu veya kremi bebeğinizde kullanmayın.

Doktora ne zaman gitmeli?

Eğer aldığınız tüm önlemlere rağmen bebeğinizin yüzündeki sivilceler birkaç ay içinde geçmemişse doktora gitmelisiniz. Çoğu zaman ilaç kullanmaya gerek kalmasa da doktorunuz gerekli görürse bebeğinizin cildine uygun bir tedavi yöntemi önerebilir.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 18.206.12.79

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Yeni Doğan Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler

zeynep ecrin esila sude eymen elif erva zehra mina mihrimah azra eslem tuana aleyna arya nazende isimlerin anlamları