Arama

Bebeklerde Parmak Emme Sorunu

Bebeklerin ve küçük çocukların genelde pek tatmin olmayan bir emme dürtüleri bulunmaktadır. Pek çok bebek bu emme dürtüsünü gidermek amacıyla emmeye son derece uygun olan el başparmaklarını kullanır. Doğum öncesinde de görülebilen bu alışkanlık, genelde kendi kendine sona erse de, 2 yaşından sonra devam ettiği takdirde diş ve ağız yapısında bozukluklara, özellikle de dişlekliğe neden olabilir.

Genelde 8-18 aylık bebeklerde görülen parmak emme herhangi bir psikolojik veya zihinsel sorunla ilişkilendirilmemektedir. Genelde zararsız olarak görülen bu alışkanlık, bebeklerin uykuya geri dönme, stres halleriyle baş etme gibi ihtiyaçlarını gidermelerine yardımcı olan bir harekettir. Kendi kendini rahatlatabilen bir bebek duygusal olarak sağlıklı görülmektedir.

Bununla beraber parmak emmek nadiren de olsa bir sorun haline gelebilir. Parmağını sert ve güçlü bir biçimde emen bebekler süt dişi oluşumunda ve diş çıkarma döneminde kendi diş gelişimlerine zarar verebilir, hatta uç durumlarda emilen parmakta yaralar ve nasır oluşumu da görülebilir. Böylesi durumlarda ebeveynlerin bu alışkanlığa müdahale etmeleri ve bebeğin bu alışkanlığı bırakması sağlanmalıdır. Bunun için aşağıdaki yollara başvurulabilir.

  • Bebeğinizin ellerini meşgul tutun. Bebekler genelde canları sıkıldığında parmak emmeye başlarlar. Bebeğinizin elini ağzında gördüğünüzde onunla ellerini kullanacağı bir oyun veya bir aktiviteye başlayın.
  • Bebeğinizin kendi parmağı yerine sizin temiz ve yıkanmış bir parmağınızı emmesini sağlayın. Bu hem onu rahatlatacak, hem de elini ağzına götürme alışkanlığından vazgeçmesini sağlayacaktır.
  • Bebeğiniz geceleri parmak emiyorsa bu büyük olasılıkla kendisini rahatlatmak ve uykuya dönmek için başvurduğu bir harekettir. Bu alışkanlığın yerine uyumasına yardımcı olacak müzik gibi alternatifleri deneyebilirsiniz.
Bebeğinizin parmak emmesinin herhangi bir zararı olup olmadığını çocuk doktorunuzla da tartışabilirsiniz. Doktorunuz parmak emmede herhangi bir sakınca görmediği sürece doğrudan müdahaleye gerek bulunmamaktadır.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.158.238.172

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Bebeklerde 06-12 Ay Dönemi Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler