Arama

Bebeklerde Göbek Fıtığı: Belirtiler ve Tedavi

Göbek Fıtığı Nedir?Bebeklerde göbek fıtığı bağırsağın, yağ tabakasının veya ödemin bebeğin kas dokusundaki zayıf bir noktadan fırlamasıyla oluşur. Bu kasıkta veya göbek deliğinin hemen altında bir şişlik oluşturur. Böyle bir durumda bebeğinizin sanki göbek deliği yokmuş gibi gözükebilir. Doğumdan sonra pek çok bebekte küçük fıtıklar gözükebilir.

Göbek Fıtığı Neden Oluşur?Bebeğinizin göbek bağının göbeğe bağlandığı alandaki kas dokusunda, göbek bağındaki damarlara yer açmak için ufak bir boşluk bulunur. Bu boşluk genelde bebek doğmadan önce yavaşça kapanır. Bazı bebeklerde ise bu kapanma gecikebilir. Bu durumda da yağ dokusu veya bağırsak bu açıklıktan fırlayarak bir fıtığa neden olabilir.

Göbek Fıtığı BelirtileriGöbek fıtıkları doğumdan sonraki 1-2 hafta içinde görülebilir. Genelde doğum sonrasıyla sınırlı olsa da, ufak bebeklerde de göbek fıtığı oluşabilir. Çocuğunuzda göbek fıtığı varsa:

  • Karnında, genelde göbek deliği çevresinde yumuşak bir şişkinlik vardır.
  • Bu şişlik temasla yer değiştirebilir.
  • Şişlik bebeğiniz ağlamak, öksürmek veya ıkınmak gibi karın kaslarını kullanan olaylarda daha belirgin hale gelir.
Fıtıkların boyutları değişkendir. Genelde bebeklerde oluşan göbek fıtıklarının çapı 2.5 cm’den küçüktür. Çoğu bebek fıtıktan dolayı bir acı hissetmez. Eğer çocuğunuzda kusma, karında şişkinlik ve acı varsa derhal en yakın sağlık kurumuna başvurun. Bu genelde bağırsağın bir parçasının yukarda bahsedilen kas boşluğunun arasında kısılı kaldığının göstergesidir.

Göbek Fıtığı TedavisiGöbek fıtıkları genelde çocuğunuz 1 yaşına gelmeden kendi kendine kapanır. Eğer çocuğunuz 3 yaşını geçmesine rağmen hala göbek fıtığı varsa, fıtık ameliyat gerektirecektir.

Eğer çocuğunuzun bağırsağı fıtıkta sıkışmış durumdaysa, bu durum en kısa zamanda ameliyat ile çözülmelidir. Bu problem nadiren görülmekle beraber, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Göbek fıtığı ameliyatı basit ve riski az olan bir ameliyattır. Bu nedenle doktorunuz bu çözümü önerirse çocuğunuzun sağlığı için kabul etmenizi öneririz.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.158.25.146

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Bebeklerde 06-12 Ay Dönemi Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler