Arama

Bebeklerde Dil Bağı Sorunu

Çocuklarda görülen hastalıklardan birisi de, dil bağı kısalığıdır. Sorun ağız tabanıyla dil arasında bulunan ve tıptaki adı frenulum olan bağın kısa veya kalın olmasıdır. Frenulum bağının kısa veya kalın olması sonucu bebeğin beslenmesinde ve ileride konuşmasında sorunlara yol açıyor. Ayrıca dildeki işlev bozukluğundan dolayı, ağız içi temizleme fonksiyonunda sorunlara ve bu da diş problemlerine, ağız kokusu ve yeterli beslenememeden kaynaklı kilo kaybına neden olabilir. Tüm bu problemler ise çocukta psikolojik sorunlara sebep olabilir.

Dil bağındaki problemler aileler tarafından kimi zaman fark edilemeyebiliyor. Fakat aslında daha bebek doğar doğmaz meme ucunu kavrayamama, emerken aşırı terleme gibi problemlerle kendini belli ediyor. Çocuk büyüdükçe konuşması sırasında, artükilasyon bozuklukları, şiveli konuşma, bazı kelimeleri tam olarak söyleyememe gibi sorunlar da ortaya çıkarak dil bağı sorunu kendini belli eder.

Tanı Nasıl Konulur?

Dil bağı sorunu çocukların %2-3’ünde görülen bir rahatsızlıktır. Basit bir muayene ile teşhis edilebilir. Çocuğun yaşına göre dilini çıkarması, dilini yukarı kaldırarak damağına değdirmesi istenir ve çocuk bu hareketleri yapamaz. Özelikle 3 yaşından sonra ise, “l,r,s,t,z” gibi dilin ön tarafıyla çıkarılması gereken seslerin çıkarılamaması da dil bağı sorunun göstergesidir. Ayrıca dil “V” şeklini alır.

Ön dil bağı en sık görülen dil bağı türüdür ve kolayca fark edilir. Arka dil bağı ise, emzirme sırasında daha çok probleme yol açan ve parmakla muayene edilerek anlaşılan dil bağı sorunudur. Hekim muayene sırasında dilin orta kısmından iki tarafına bastırarak tanıyı koyabilir.

Dil bağı olan çocuklar ne zaman ameliyat edilmelidir?

Eğer bebeğin emmesinde sorun yoksa, ameliyat için iki yaş beklenir. Eğer çocukta kilo kaybı oluyorsa başka sebepler araştırılır. Sorun dil bağı ise 2 yaş beklenmeden kesilir. Herhangi bir beslenme sorunu olmadan 2 yıl beklenirse öncelikle çocuğun konuşma fonksiyonu değerlendirilir. Eğer ki sorun çözülemeyecek gibiyse, lokal anesteziyle sorun basit bir operasyonla çözülür.

Ancak çocuktaki konuşma bozuklukları için öncelikle duyma sorunu olup olmadığı araştırılmalıdır. Dil bağı sorunu yalnızca bazı harflerin bozuk çıkmasına neden olur. Duyamayan çocuk konuşamaz. Konuşma bozukluğunun sebebi başka sebeplerdir. Bu yüzden ameliyat öncesi sorun iyice araştırılmalıdır.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 18.206.12.79

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Yeni Doğan Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler

zeynep ecrin esila sude eymen elif erva zehra mina mihrimah azra eslem tuana aleyna arya nazende isimlerin anlamları