Arama

Bebek Kundaklamak Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bebeği Kundaklamak Doğru mu?

Geçmişte yeni doğmuş bebeklerin tümü aylarca kundaklanırdı. Fakat son dönemlerde tıp otoriteleri bebeği kundaklamanın kalça çıkığına eğilim yaratması sebebiyle bebeğin kundaklanmasını önermiyor. Oysa günümüzde özellikle batı ülkelerinde bebeği uygun şekilde kundaklamanın karşılaşılabilecek uyku sorunları için faydalı olduğu vurgulanıyor ve hatta bebek kundakları ve bezleri pazarlanıyor. Tüm bunlar karşısında yeni doğum yapmış annelerin tabi ki aklı karışıyor ve ne yapması gerektiği konusunda kararsız kalıyor. Peki sizce bebeklerimizi kundaklamalı mıyız? Siz bebeğinizi kundak yapıyor musunuz?

Bu yazımızda kundağın avantajlarını ve dezavantajlarını inceleyeceğiz.

Öncelikle kalça çıkığı, eklemlerinde gevşeklik olan ve kalça çıkığına gelişimsel eğilimi olan bebeklerde görülüyor. Kalça çıkığına eğilimi olan bebekleri doğumdan sonra bacaklarını mümkün olduğunca ayrık pozisyonda tutarak bu riski önlemiş oluruz. Yani bebeğinizi ilk aylarda iki kat bez ile bezlemeniz bile olası kalça çıkığı problemlerini engellemiş oluyor.

Bebek Ne Zaman Kundaklanır?

Kundak anne karnı hissi yaratıyor.

Bebeğinizi doğumdan itibaren kundaklayabilirsiniz. Böylece bebeğiniz kendini anne karnındaki onu sarmalayan, kapalı ve huzurlu ortama yakın hisseder ve huzurla uyur. Kendini huzurlu ve güvende hisseden bebeğiniz daha uzun süre uykuda kalır ve uyandığında tekrar kendi kendine uykuya geçmesi kolaylaşır.

Ayrıca kesin olarak kanıtlanmamakla birlikte kundaklanan bebekler sırt üstü pozisyondan yüz üstü pozisyona dönemeyecekleri için kundaklamanın ani bebek ölümü sendromu riskini azalttığı söylenebilir.

Bebekler uyurken elleri ve kolları kontrolsüz olarak hareket eder ve bu bebeğin daha sık uyanmasına sebep olur. Kundak yapılan bebeklerde ise moro refleksi yani ellerin ve kolların kontrolsüzce hareket etmesi engelleneceğinden bebek daha uzun süre uykuda kalabilir.

Sürekli tekrarladığımız gibi bebekler rutinleri sever ve uyku öncesi bebeğinizi kundaklamak bir rutine dönüşeceğinden kundak yapmak bebeğinizin uyku ritüelinin bir parçası olur ve bebeğinizin hoşuna giderek uykuya dalmasını kolaylaştırır.

Bebeği Kundaklamanın Zararları Nelerdir?

Kundaklamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Bacaklar gergin ve düz tutularak kundak sıkı sarıldığında kalça çıkığı riski artar.
 • Bebeğiniz kendi kendine dönmeye başlamadan yani üç dört aylıkken kundaklamayı bırakmanız gerekir. Çünkü kundaklanan ve yüz üstü yatan bebeklerde ani bebek ölümü sendromu riski çok artmaktadır.
 • Kollarını gevşek bırakmanız ise gevşeyen bezin bebeğin yüzünü örtmesine ve bebeğin nefes alamamasına sebep verebilir ayrıca bebek kendini sarmalanmış hissetmeyeceği için amaca uygun değildir.
 • Kundak yapılan bebeğin vücut ısısının artması sebebiyle sıcaktan bunalma riski artabilir. Bu yüzden kundak yaptığınız bezin terletmeyen ve doğal maddeden yapılmış olmasına dikkat etmenizi öneririz.
 • Sıkı bir kundak ile solunum yolu hareketinin de kısıtlanarak üst ve alt solunum yolu enfeksiyonuna sebep olabileceği ispatlanmıştır.
 • Bebeği beslemek için uyanması bekleniyorsa daha uzun süre uykuda kalacağından beslenme sayısı düşebilir. Bu da yeni doğan bebeğin daha yavaş kilo almasına sebep olur.
Bebeğimi nasıl kundak yapmalıyım?

Bebek Kundak Yapımı, Bebek nasıl kundaklanır?

Günümüzde yarım kundak olarak adlandırılan, vücudun üst kısmını daha sıkı saran, kalça ve bacakları çok sıkmayıp doğal pozisyonda kalmasını sağlayan kundaklar önerilir.

Bebekler için üretilmiş hazır kundaklardan satın alabilir veya pamuklu bir battaniyeyi de bu iş için kullanabilirsiniz. Önemli olan kundağın terletmemesi ve doğal malzemeden yapılmış olması.

 • Battaniyenin üst ucunu üçgen şeklinde içe katlayın.
 • Bebeğinizi battaniyeye boynu battaniyenin katladığınız ucuna gelecek ve başı açıkta kalacak şekilde yerleştirin.
 • Bir kolunu vücuduna yapışık şekilde battaniye ile sarın ve battaniyenin ucunu gövdesini sarıp bebeğin sırtının altına sıkıştırın.
 • Battaniyenin allta kalan ucunu bebeğinizin bacaklarının arasından geçirin ve bu kıvrıntının altına yerleştirin.
 • Alttaki ucu, bebeğinizin bacak arasından geçirip bu kıvrıntının altına sıkıştırın.
 • Ardından bebeğinizin açıkta kalan kolunu, battaniyenin açıkta kalan ucu ile sarın ve gövdesini çaprazlayarak sırtının altına sıkıştırın.
Kundaklamayı ne zaman bırakmak gerekir?

Bebeğiniz kendi kendine dönmeye başlamadan yani 3 4 aylıkken kundaklamayı bırakmanız gerekir. Bebeğinizin hazır olup olmadığını anlamak için öncelikle bir kolunu açıkta bırakmalı, eğer bebeğiniz sık uyanmıyor ve uykuda kalma süresi azalmıyorsa kundağı tamamen bırakmanız önerilir.

Önemli bir diğer nokta ise bebeğinizi yalnızca uyurken kundak yapmanız. Zira bebekler dünyayı yalnızca görerek değil dokunarak ve hissederek keşfederler.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 18.206.12.79

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Yeni Doğan Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler

zeynep ecrin esila sude eymen elif erva zehra mina mihrimah azra eslem tuana aleyna arya nazende isimlerin anlamları