Arama

Bebek için Taze Fasulye Güveci

 Malzemeler:

Bir avuç soyulmuş taze fasulye (60 gram) İki çay kaşığı zeytinyağı Bir yemek kaşığı, yalnızca beyaz parçaları ayrılıp kıyılmış pırasa 60 gram kadar beyaz mantar, iyice temizlenmiş hâlde Yarım bardak (75 gram)öğütülmüş arpa Bir buçuk bardak (375 ml) sebze suyu, ya da su Çeyrek çay kaşığı kurutulmuş kekik Bu ölçülerle bir buçuk bardak (375 gram) güveç hazırlayabilirsiniz.

Sahip oldukları yumuşak kıvam ile mantar ve taze fasulye, bebeğinizin ilk 12 ay içinde  yemesi uygun olan gıdalar arasındadır. Mantar, B vitamini deposu olmasının yanı sıra, B2 vitamini ve niasinde içerir. Pırasa ise, diğer yararlarının yanı sıra, kolesterol seviyelerini dengelemede yardımcı rol oynar.

Yapılışı:

  • Bir tencereye, 2,5 cm kalınlığında su koyun. Fasulyeleri, bir buharda pişirme sepetine koyun ve sepeti de tencerenin içine yerleştirin. Yüksek sıcaklıkta, bir taşım kaynatın. Kapağını kapatarak, 5 dakika boyunca fasulyeler iyice yumuşayana dek pişirin. Tencerenin altını kapatın ve sepeti tencerenin içinden çıkartın. Fasulyeleri bir kesme tahtasına aktararak doğrayın ve kenara ayırın.
  • Orta sıcaklıktan daha yüksek bir sıcaklıktaki tencereye zeytinyağı ekleyerek, ısıtın. Tencereye, pırasa ve mantar ekleyerek mantarlar yumuşayarak suyunu salana kadar, 3-5 dakika boyunca pişirin. Arpa ekleyerek, 1 dakika boyunca karıştırın. Sebze suyu ve kekik ekleyerek, hafifçe pişirin. Tencerenin altını kısın, kapağını örtün ve 35-40 dakika boyunca arpalar iyice yumuşayarak tenceredeki sıvının neredeyse hepsini emene kadar pişirin.
  • Taze fasulyeleri, arpa karışımına ekleyip karıştırın. Karışımı, bir mutfak robotu ya da blender içine aktararak yumuşak bir püre hâline getirin. Bebeğinizin yaşı ve çiğneme kabiliyetine göre, püreyi parçalı ve sert bir hâlde bırakabilir ya da sebze suyu veya su ekleyerek inceltebilirsiniz. Oda sıcaklığında, ılık servis edin.
 

Yemeğin muhafaza edilmesi: Havası alınmış bir kabın içinde buzdolabına konularak, en fazla 3 gün ya da küçük parçalara ayrıldıktan sonra paketlenip dondurucuya koyularak, en fazla 3 ay muhafaza edilebilir.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.158.25.146

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Bebeklerde 12-24 Ay Dönemi Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler