Arama

Bebek için Kuzu Eti

 Malzemeler:

Yağlamak için zeytinyağı

Bir kemiksiz kuzu bifteği ya da pirzolası, ortalama 185 gram ağırlığında ve 2.5 cm kalınlığında

Bu ölçülerle bir bardağın dörtte üçü kadar (185 gram) kuzu hazırlayabilirsiniz.

Kuzu pirzolası, yumuşak ve yağsız olmasının yanı sıra, hafif bir tada sahiptir ve yüksek seviyede demir içerdiği için, bebeğinizin ilk yiyeceği et olarak iyi bir seçimdir. Tavuk veya inek eti ile karşılaştırıldığında, bir alerjik reaksiyona yol açma olasılığı daha düşüktür. Kuzu etini, elma püresi yada armut püresi gibi bir meyve püresi ile karıştırmayı deneyebilirsiniz.

 Yapılışı:

  • Fırını 200°C sıcaklığında ısıtın. Küçük bir fırında kızartma tepsisini, alüminyum folyo ile kaplayın. Bir fırın ızgarasını hafifçe yağladıktan sonra, hazırladığınız tepsinin üstüne yerleştirin. Kuzu etini, ızgaranın üstüne koyun. İki tarafını da pembe rengini yitirip renksiz bir hâl alana kadar, 12-14 dakika boyunca kızartın. Fırından çıkararak soğumaya bırakın.
  • Büyük, keskin bir bıçak yardımıyla eti iri kıyım parçalara ayırın. Ardından bir mutfak robotu ya da blender içine aktararak 1 dakika boyunca çekin. Mutfak robotu çalışmaya devam ederken, içine çeyrek fincan (60 ml) su ekleyin. Et yumuşak bir kıvam alana kadar, çekmeye devam edin. Macun kıvamına gelecektir. Ardından su, anne sütü ya da mama ekleyerek bebeğiniz için uygun olacak şekilde inceltin.
 

Yemeğin muhafaza edilmesi: Kuzu eti havası alınmış bir kabın içinde buzdolabına konularak, en fazla 3 gün ya da küçük parçalara ayrıldıktan sonra paketlenip dondurucuya koyularak, en fazla 3 ay muhafaza edilebilir.

Biraz Çeşitlilik Katın: Kuzu eti alırken, organik yani kuzunun doğal ortamında yetişmiş olmasına ve az yağlı olmasına dikkat edin. Fazla yağları, pişirmeden önce etten ayırın (ya da kasabın bunu sizin için yapmasını rica edin). Eti pişirip püre hâline getirmek, etin liflerini çözerek bebek için daha kolay sindirilebilir bir hâle getirecektir. Ayrıca, et bu hâldeyken bebeğinizin etin içerdiği protein ve demirden faydalanması da daha kolay olacaktır.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.158.25.146

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Bebeklerde 12-24 Ay Dönemi Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler