Arama

Bebek Gelişiminde Teknolojinin Rolü

Hepimiz gelişen teknoloji ile beraber bebek ve bebek gelişimi için en iyisini yapmayı istiyor ve bu konuda bir emek sarf ediyoruz. Ayrıca hemen her bebek ve çocuk artık teknolojiye doğmakta ve teknolojiyle iç içe büyümektedir. Bebekler ve çocuklar akıllı telefon veya tabletlerle oynamaya bayılmaktadır ve artık telefondaki bir uygulama veya oyunu açıp, oynayan veya kullanan bir bebek görmek sıradan bir hale gelmiş olup, her yerde karşımıza çıkmaktadır. Peki bebeklerimizin teknoloji ile bu kadar haşır neşir olması bebek gelişimi açısından ne kadar iyi? Nasıl bir limit koyulmalı ve neler yapılması gerekli?

Uzmanlar bebeklerin küçük yaştan itibaren uzun süre akıllı telefon, tablet, televizyon veya bilgisayar gibi aletler kullanmasının, bebek gelişimine zararlı olabileceğini söylemektedir.

Özellikle dokunmatik ekranlar bebeklerin tablet veya telefonları kullanmasını fazlasıyla kolaylaştırmaktadır. Ancak doktorlar ekrandan gördükleri dünya üzerinden dünyayı anlamaya çalışmanın bebek gelişimi ve gün geçtikçe gelişip, büyüyen beyinlerine etkisinden endişelenmektedirler. Bebek gelişimi için bebeğin oyunlarını ve etkinliklerini gerçek objelerle yapması ve günde en az üç saat aktif bir şekilde olması çok önemlidir. Bu konuda ailelerin bebeklerini gerçek hayatla daha içli dışlı olmaya teşvik etmesi de büyük önem taşımaktadır.

Bebeğim kaç yaşından itibaren tablet, televizyon vb. aletleri kullanmaya başlamalı?

Bebeklerin televizyon vb. aletleri kullanmaya başlama yaşı sık sık tartışılsa da, bu konuda bilimsel verilerle kanıtlanmış kesin bir veri bulunmamaktadır. Bununla beraber, bebeğin televizyon önünde, çocuk programı, çizgi film vb. seyrederek vakit geçirmemesi konusunda uzmanlar hemfikirdir. Bu süreçte televizyon veya bilgisayar üzerinde yapılan eğitici çalışmalar bebeğin dikkat aralığını geçmemeli, ve bebek kesinlikle ekran başında yalnız bırakılmamalıdır.

Oyun oynamak, başka insanlarla iletişime geçmek ve birlikte faaliyetlerde bulunmak bebeklerin fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişiminin en önemli parçalarından biridir. Bebeğinizin ekran başında geçirdiği zamanın onu bu etkinliklerden alıkoymadığına emin olun.

Bebeğimin ekran başında ne kadar kalmasına izin vermeliyim?

2 yaş bebekler ve öncesinin ekran başında hiç vakit geçirmemesi ve gerçek dünyayı tanıması gerekmektedir.

Bunun dışında bebeğinizin ekran başındaki izleme veya oyun oynama süresini 5 ile 10 dakika arasında sınırlayın ve sonrasında ilgisini çekecek, onu eğlendirecek şeyler hazırlayın.

Bebeğinizin ekran başında geçirdiği zamanı iyi değerlendirdiğine emin olun. Pasif şekilde geçen zaman hem bebeğinizi hem de beynini tembelleştirecektir. Yalnız başına, ekranın önünde bebeğinizi çok uzun süre bırakmayın. Eğer bebeğiniz huysuzlanıyor ise onu sakinleştirme görevini siz yerine getirin, bu görevi elektronik bir alete bırakmayın.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.158.25.146

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Bebeklerde 06-12 Ay Dönemi Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler