Arama

Bebeğiniz Sizi Duyuyor Mu?

Bebeklerin 5 duyusunu da kullanabilmesi hem hayatını hem de zeka gelişimini etkileyen önemli bir faktördür. Fakat yenidoğan her 1000 bebekten 1 ila 3’ünde işitme kaybı olabilmektedir. Bebekler ve küçük çocuklar sorunlarını anlatamadığı için maalesef bu yaşlarda işitme ile ilgili sorunlar fark edilememektedir.

2000’li yıllardan önce işitme kaybını tespit edebilecek cihazlar bulunmamaktaydı. Bu dönemlerde çoğunlukla ebeveynler çocuklarının 2 yaş civarında konuşmaya başlamadıkları için doktora götürerek işitme kaybının olduğunu öğreniyorlardı. Tek taraflı veya hafif derecedeki işitme kayıpları ise çocuklar okula başladıktan sonra öğretmenleri tarafından ‘Derste dalgın’ veya ‘Dersi dinleniyor’ gibi şikayetleri ile ortaya çıkabiliyordu.

Fakat günümüzde bebeklerde işitme kaybı olup olmadığını öğrenebilmek için kullanılabilen testler bulunmaktadır.

Bebekler Ne Zaman Duymaya Başlar?

Bebekler duymaya henüz anne karnındayken başlarlar. Bebeğin dış kulak yolu 27-28. haftalarında açılır. İç kulak sinirlerinin ve kulak kepçesinin gelişimi ile birlikte bebek işitmeye başlar.

Bebekler doğduktan sonra seslere özellikle anne ve babalarının seslerine karşı oldukça hassas olurlar. Henüz 3 aylıkken gülücükler vermeye, 6 aylıkken agulamaya başlarlar. İşitme kaybı olan bebekler ise bu evrelerinde aslında çevrelerine ipucu verirler, çevreleri ile iletişim kurmakta zorlanırlar.

Doğumdan Sonraki 1 Ay İçerisinde İşitme Testi Yapılmalı

Bebeklere doğumdan sonraki bir ay içerisinde mutlaka işite testi yapılmalıdır. Çünkü her hastalıkta olduğu gibi işitme kaybında da erken teşhisin tedavide önemi büyüktür.

İşitme testi Otoakustik Emisyon adı verilen bir tarama cihazıyla yapılır. Dışarıdan bir ses verildiğinde orta kulakta titreşen tüy hücrelerinin iç kulağa aktarma süresini ölçen bu testin uygulaması oldukça basittir. Otoakustik Emisyon testinden başarılı bir sonuç alınamadığı takdire “ERA” adı verilen bir alet kullanılır. Bu alet ses verildiğinde beyindeki dalgaları öler. Bu oldukça basit ve acısız bir testtir. Bebek uyurken veya sakin olduğu esnada kulak yoluna silikon bir tıkaç konularak uygulanır.

Bebeğinizde İşitme Kaybı Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Aslında anne ve babalar bebeklerinin duyup duymadığını anlayabilirler. Bebeğiniz bir takım reflekslerle dünyaya gelirler. Bu reflekslerden birisi de bir tehlike sezdiğinde annesine sarılmasıdır. Mesela bebeğin yanında el çırpıldığında bebeğinizin kollarını kavuşturarak annesine sarılma hareketini yapar. Eğer bebek böyle bir durumda tepki vermiyorsa bir uzmandan yardım almak gerekir.

Bebeklerin gelişim aşamalarına göre seslere tepkileri değişir:

Doğumdan sonraki 3 ay

Doğumdan kısa bir süre sonra bebekler kapı çarpması, el çırpma gibi sesleri tepkiler verirler. Bu tepkiler anneye sarılma refleksi, gözleri kocaman açma, eğer emiyorsa emmeyi bırakmaktır.

Bebekler yaklaşık 1 aylık olduklarında elektrik süpürgesi yüksek sesleri fark eder ve gürültünün geldiği yöne doğru başlarını çevirirler.

Annelerinin sesini duyunca yatışırlar.

Yüksek seslerde uyanırlar.

3-6 aylık bebekler:

Çıngırak ve diğer sesli oyuncaklardan hoşlandıklarını belli ederler.

Yüksek seslerden korkarlar.

Konuşan kişiyi görmeseler bile tanıdık seslere örneğin annesinin sevgi dolu sesine gülerek tepki verirler.

10-15 aylık bebekler:

Kendi seslerini duymaktan keyif alırlar.

Kendi isimleri söylendiğinde tepki verirler. Ayrıca “Hayır” gibi ifadelere de tepki vermeye başlarlar.

Tanıdıkları kişiler veya bir oyuncağı sorulduğunda ona doğru bakarlar.

Gebelik sırasında bebeğin işitmesini engelleyecek bazı durumlar vardır; annenin alkollü içkiler kullanması, annenin gebelik sırasında ateşli bir hastalık geçirmesi gibi… Ayrıca aile üyelerinin arasında bir veya birden fazla kişide hayatlarının erken dönemlerinde işitme kaybı sorunları olmuşsa, bu bebeklerin işitme sorunu yaşıyor olması ihtimali maalesef daha yüksektir.

İşitme kaybı tedavisi nasıl oluyor?

İlk olarak işitme kaybının sebebi bulunur. Ardından tedavi yöntemine işitme uzmanları ile kulak burun boğaz uzmanları bir arada karar verirler. Eğer çocukta işitme siniri varsa, biyonik kulak tedavisi uygulanır. Fakat işitme siniri yoksa beyin sapı implantı yapılır. Bazı bebekler kulak yolu kapalı olarak dünyaya gelirler. Bu durumda bebeğin kulak yolu açılarak tedavi uygulanır. Eğer işitme sorunu darbe sonucu ortaya çıkmış ise cerrahi müdahale uygulanır.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 34.204.168.209

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Yeni Doğan Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler

zeynep ecrin esila sude eymen elif erva zehra mina mihrimah azra eslem tuana aleyna arya nazende isimlerin anlamları