Arama

Bebeğin Ruhsal Gelişiminde Annenin 3 Önemli İşlevi

Anneliğin gebelikle başladığı kabul edilir. Bu büyük ölçüde doğrudur. Ancak annelik süreci ruhsal olarak bakıldığında, çocuk rahme düştüğünde değil çocuk düşe düştüğünde başlar. Çocuk önce arzu edilir sonra hayal edilir. Annenin çocuğuna ruhsal yatırımı bu aşamada başlar; anne bebeği karnında taşımadan önce düşünde taşır, zihninde taşır. Gebelik bu sürecin bu hayalin bir adım daha gerçeğe yaklaştığı aşamadır. Anne bebeğini artık hem zihninde hem de karnında taşıyordur. Bu aşama daha fazla kaygı, heyecan ve merak içerir; acaba doğacak olan bebek nasıl bir bebektir, daha fazla atıfta bulunulur, beklentiler şekillenir. Derken büyük gün gelir, doğum bebeğin annenin bedenini terk etmesi ama annenin teni ve gözleriyle buluşmasıdır.

Annenin İlk İşlevi Bebeği “Kucaklama”dırDoğumla yani anne ve bebeğin buluşmasıyla birlikte anne bebeğini karnında değil kucağında taşımaya başlar. Bu kucaklama öyle güven verici olmalıdır ki bebek içine doğduğu bu dünyada bir yeri olduğunu ve varolmaya devam edeceğini hissetmeli, bu kucaklanmayla birlikte bu dünyaya güvenmeye başlamalıdır. Bir bebek hiç sevgi vermeden beslenebilir ve bakılabilir ama bu bebekten bağımsız bir birey, güvenli ve sağlıklı bir kişilik elde edilemez.

Burada sözü edilen sadece fiziksel bir kucaklama değil aynı zamanda bebeğin annenin ruhsal dünyasında ve zihninde de taşınmaya devam etmesidir. Bu kucaklamayla birlikte anne fiziksel olarak bedenini ve beden gücünü bebeğin hizmetine ve kullanımına sunduğu gibi, ruhsal dünyasını da onun kullanımına sunmaktadır. Özellikle gebeliğin 7. ayı ile bebeğin 3-4 aylık olması arasında geçen sürede anne ve bebek bir bütündürler, anne bebeği dışında birşey düşünemez olmuştur ve bu, dönem itibariyle sağlıklı bir hastalık gibidir.

Bu kucaklayıcı ortam o kadar önemlidir ki bebek için adeta bir ölüm kalım meselesidir. Öyle ki hayatının ilk döneminde yeterince kucaklanmayan, fiziksel temastan mahrum kalan bebeklerin ağır şekilde hastalandıklarını veya ani bir şekilde ölebildiklerini gösteren yüzlerce çalışma yapılmıştır.

Bebek Annenin Yüzüne Baktığında Ne Görür?Uzmanlar yenidoğan bir bebeğin görme mesafesinin 20-30 cm ile sınırlı olduğunu söylüyorlar. Bu mesafe meme emen bir bebeğin annesinin yüzünü izleyebileceği bir mesafedir. Anne ilk işlevini sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilmişse yani bebeği sağlam ve güvenli bir şekilde kucaklayabilmişse, bu kucaklama işlevi tutarlı bir şekilde devam ediyorsa bebek annesinin yüzünü izlemeye başlamıştır. Peki bebek orada ne görür? Bebek orada kendisini görür. Çünkü sağlıklı bir anne bebek ilişkisinde anne de o anda bebeği ile meşgul, onu düşünüyor ve onu izliyordur. Buna annenin “aynalama” işlevi denilir. Anne bebeğe nasıl bir bebek olduğunu, kendisi ile ilgili neler hissettiğini yansıtıyordur. Bu aynadan yansıyanlar olumlu duygular ise bebek iyi ve sevilmeye değer bir canlı olduğunu ve kendisine bakılmaya devam edileceğini hissedecektir. Ama burada bebeğe yansıtılan annenin depresyonu, kaygıları, mükemmeliyetçiliği olursa bebek orada kendisini göremeyecek ve gördüğü şey onu ruhsal olarak kaosa ve korkulara sürükleyecektir.

Bebeğe Nesne SunmaAnnelik işlevleri bebekle içiçe olma, kucaklama ve aynalama ile sınırlı değildir. Üçüncü önemli işlev ise bebeğe sevebileceği başka nesneler sunma ve dünyayı tanıtmadır. Bu annelik işlevlerinden belki de en zorlu olanıdır. Çünkü derece derece bebekten uzaklaşmayı ama yine de güven ilişkisini sürdürebilmeyi içerir. Bu işlev anneliğin ince ayarıdır. Bebekten uzaklaşma onun kendi bireyselliğini geliştirebileceği bir alan oluşturmak içindir. Ve bu alanda anne bebek çiftinden başka nesnelerinde bulunması bebeğin dünya ile tanışması gerekmektedir.

Kuşkusuz bu nesnelerden ilki ve en önemlisi “baba“dır. Annenin en önemli işlevlerinden birisi babayı takdim etmek ve tanıtmaktır. Bebek ile babası arasında annenin yardımıyla kurulan bu ilişki, ikili ilişkiden üçlü ilişkiye geçmeyi başlatır ve bebeğin ufkunu genişletir.

Başlangıçta dedik ya annelik bebek düşe düştüğünde başlar anne bebeğini önce zihninde taşır diye. Annelik zihinde başlayan, karında devam eden, sonra kucakta taşımaya, yanında taşımaya dönüşen en son da yine o kendi hayatında ilerlerken onu izleyip zihninde bütün bu güzel anıları taşımayla son bulan kadının en tatlı serüvenidir. Önemli olan bu geçişleri zamanında ve doğallıkla gerçekleştirebilmektir.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 34.204.168.209

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Yeni Doğan Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler

zeynep ecrin esila sude eymen elif erva zehra mina mihrimah azra eslem tuana aleyna arya nazende isimlerin anlamları