Arama

Bebeğin Kendi Kendini Beslemesi (Baby Led Weaning)

Son zamanlarda sıklıkla duyulan bir yöntem olan bu yöntem adından da anlaşılacağı biçimde, bebeğin kendi kendini beslemesidir (Baby Led Weaning / BLW). Bebeğin kendi kendini beslemesi yöntemi, ek besinlere geçen bebeklerin kendi kendilerini beslemesine izin vermektir.

Belki bir çok anne için bebeğin kendi kendini beslemesi imkansız gözükebilir. Bebeğin boğazına yiyecek kaçabileceği korkusu ile tehlikeli gözükebilir, ya da bebek kendini yeterince besleyemeyeceği için yetersiz olduğu da düşünülebilir.

Aslında bu yöntemin, ebeveyn kontrolünde, tehlikeli olmadığını ve kendi kendini besleyen bebeklerin daha iyi beslendiğini ve gelecekte yemek seçme sorunuyla daha az karşılaşıldığını açıklamak istiyoruz bu makalemizde.

Öncelikle bebeğin kendi kendini beslemesi esnasında boğazına lokma kaçması ve boğulma riski oluşması çok düşük bir olasılıktır. Zaten asla bebeği yemekle baş başa bırakıp gitmekten söz etmiyor bu yöntem.

Yöntemin amacı; aileyle birlikte masaya (kendi mama sandalyesine) oturan bebeğin önüne, yiyebileceği yiyeceklerin koyulması ve bebeğin bunları keşfederek yemeyi öğrenmesi olarak özetlenebilir.

Elbette bebeğiniz yemeğini ilk önüne koyduğunuz zamanlarda iştahla yemeye koyulmayacaktır. Hatta yemeğin büyük bir kısmı yerlere dökülecek, ortalık savaş alanına dönecek ve yalnızca (o da belki) birkaç ufak lokma yiyecektir bebeğiniz. Fakat bebek, yiyecekleri ve ailesini belirli bir süre gözlemledikten sonra kendi kendine yemeye başlayacaktır.

Kendi kendini besleme yönteminde, bebeklere parmak gıdalar sunulmalı, haşlanmış ve bebeğin tutabileceği boyutlarda kesilmiş havuçlar, patatesler, az miktarda, içerisinde tuz bulunmayan ev yemekleri verilebilir. Akla hemen “peki yoğurt gibi elle yenilemeyecek gıdalar nasıl verilecek” diye bir soru geliyor. Bunun için de; kaşığa yoğurdu anne aldıktan sonra, sadece ucundan tutarak bebeğin ağzına götürmesine izin vermek yeterlidir. Kesinlikle kaşığı anne yönlendirmeyecek, bebek kaşığı ağzına götürmese de ya da yere döksede de müdahale edilmeyecek şekilde yardım edilmedilir.

Kendi kendini besleme yöntemine ne zaman başlanabilir?

Bebek en az 6 aylık olmalıdır, kendi kendine dik olarak oturabilmelidir ve cisimleri elinde sıkıca tutup ağzına götürebilmelidir.

Kendi kendini besleme yönteminde annenin uygulaması gereken kurallar nelerdir?

Anne, bebeğinin yanında olmalı fakat asla yemeğine müdahale etmemelidir.

Sabırlı olmalı ve “bebeğim yeterince beslenmedi” korkusuna kapılınmamalıdır. Bebeğin az yediği, yeterince beslenmediği düşüncesiyle yemeğin sonunda hadi birazcık daha diyerek bebek tekrar beslemeye başlanmamalıdır.

Bebeğinizin bakımını sizden başka yapan kişilere (baba, bakıcı veya büyükanne gibi), bu yöntemi uyguladığınızdan ve uygulama şeklinden bahsedilmeli, onlarında bebeği beslerken aynı metodu uygulamaları istenmelidir.

Bebeği asla yemekle baş başa bırakmamalısınız. İlk zamanlar boğulma riski olmayan küçük parçalara bölünmüş besinlerle başlamalısınız.

Geleneksel yöntemle, bebeğin kendi kendini beslemesi yöntemi arasındaki en büyük fark, bebeklerin yemek yemeyi öğrenme aşamalarının farklı olmasıdır. Geleneksel yöntemde bebekler, öncelikle püreler ile ağzında döndürme ve öğürmeden yutmayı öğrenirken, kendi kendini besleme yönteminde bebekler besinleri önce çiğnemeyi ve ardından yutmayı öğrenirler.

Geleneksel yöntemde anne, bebeği hazırlar ve bebeğin ne kadar yiyeceğine kendisi karar vererek bebeği doyurur. Kendi kendini besleme yönteminde ise bebek ne kadar yemesi gerektiğine kendisi karar verir ve doyduğunda anne müdahale etmez.

Elbette her bebek kendine özgüdür, gelişim aşamaları da öyle. Kendi kendini besleme yöntemi için uzmanlar 6 ay ve sonrasını önerseler de, aynı aydaki bir bebek, bu durumla kolaylıkla başa çıkabiliyorken, diğer bebek problem yaşayabilir. Bu yüzden bebeğin tuvalete yeterli çıktığından ve kilo artışının düzgün olarak devam ettiğinden emin olunmalıdır.

Eğer bebeğinizin yukarıda bahsettiğimiz belirtiler nedeniyle yeterince beslenmediğinde şüpheleniyorsanız, pürelerle beslenmesine takviyede bulunabilirsiniz.

Unutmamalısınız ki; bebeğiniz hala anne sütüyle besleniyor. Bebeğinizi tamamen aç karnına masaya oturtursanız karnını doyuramayacağı için morali bozulabilir, sinirlenebilir. Siz yalnızca anne sütüyle veya formül mamayla beslenen, aç yorgun veya uykusuz olmayan bebeğinizi masaya sizinle birlikte oturtarak, eline alabileceği besinleri ona sunuyor ve keşfetmesine izin veriyorsunuz. Zaten bebek için ilk aylarda kendi kendini beslemek, karnını doyurmak değil, oynamak, merak gidermek ve keşfetmek içindir.

2004 yılında The American Dietetic Association’ da yayınlanan “Developmental Mliestones and Self-Feeding Behaviors in Toodlers”  adlı araştırmada 4-24 aya kadar olan çocuklar izlenmiş ve kendi kendini besleyen bebeklerin, anneleri tarafından beslenen bebeklere oranla daha fazla enerji verici ve besleyici yiyecekler yediği tespit edilmiştir. Bebekler kalori, protein, yağ, karbonhidrat, çinko, magnezyum, folik asit, vitamin B6, B1 ve B3 alımı açısından karşılaştırılmış ve bu değeler kendi kendini besleyen bebeklerde daha fazla çıkmıştır.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.158.238.172

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Bebeklerde 06-12 Ay Dönemi Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler