Arama

Bebeğin Kalıcı Öğrenme İçin Gerek Duyduğu 5 Temel Olgu

Bebek doğduğu andan itibaren beyni dış dünya ile kendi yapısına uygun olarak yoğun iletişime girer. Bebek beynindeki nöronlar (sinir hücreleri) her dakika çevreden aldıkları veriler ile var olan sinir hücreleri arasında yeni bağlar kurarlar ve beynin sağ lobunu geliştirirler.

Sağ beyin lobu insanoğlunun görsel beynidir de denebilir. Sanat ve hayal gücü becerileri de sağ beyin lobunun ana unsurlarındandır. Bu bölge bebeklerde doğduktan sonra 3 yaşına kadar inanılmaz bir hızla gelişir ve bebek beyni açılmayı bekleyen pencereler örneğinde olduğu gibi çevresinde gördüklerini diğer duyularıyla da ilişkilendirip sağ beyin lobuna kaydeder.

Bu dönem bebeğin beyninin yetişkinlikte nasıl çalışacağının altyapısı kurulur. Yetişkinlikte algı açıklığı, çabuk ve kolay öğrenme benzeri beyin işlevleri doğumdan itibaren 0-48 ay sürecinde beynin altyapısının belli bir biçimde kurgulanmasıyla elde edilir. Okul öncesi eğitim uzmanı Doç. Dr. Ahmet Aydın’ın sözleriyle “Bebek beynini bir santrala benzetebilirsiniz. İlk yıllarda bu santralın 50 hatlık mı yoksa 1000 hatlık bir santral mı olacağı sizin bebeğinizle iletişiminize ve uygulamalarınıza bağlı olacaktır.”

Bu bağlamda yanlış anlaşılmalara yol açmamak üzere tüm ebeveynlerden sol beyin mantığı çerçevesinde, klasik bir okul öğretmeni formatıyla kollarını sıvamamaları gerektiğinin altını çizmek istiyoruz.

Tüm bebek sahibi bireylerin bebek beyninde etkin ve kalıcı öğrenmenin 5 ana unsurunu çok net ve iyi kavramış olmaları gerekmektedir.

  • Büyük ebatlarda ve yüksek çözünürlükte görsel içerikli çalışma materyalleri
  • Net ve sevecen bir ses tonu (ki genelde anneler bebekleri ile bu tonda konuşurlar)
  • Koşulsuz sevgi dolu keyif ortamı
  • Bebeklerin dikkat aralığına uygun sürede aktivite (Bebeğin yaşına göre 1 ila 5 dakika arasında değişebilir)
  • Sürekli tekrar
Şimdi bu 5 unsurun neden önemli olduğuna daha detaylı bakalım.

1. Bebeklerin sağ beyinlerine kaydedebilecekleri görselin büyük ve yüksek çözünürlüklü olması görselin tüm detayları ile kaydedilmesini sağlar. Bu sağ beyin lobunda detayları içeren çok net bir resim oluşması anlamına gelir ve gerek hayal gücünü geliştirmede, gerekse nöronlar arası daha fazla sinaptik bağlantı yapılmasında (nörolojik açıdan sinaptik bağlantı yoğunluğu zeka seviyesi ile paraleldir) çok önemli bir rol oynar.

Bu nedenle sağ beyin eğitiminde kullanılan Sevgili Bebek Zeka Kartları 25 x 23 cm boyutlarındadır ve içerdiği görseller çok yüksek çözünürlüklüdür.

2. Bebeğin dil yapısını kavramasında en önemli etkenlerden biri de tane tane, normal ses tonundan bir perde daha yüksek sesle, net bir biçimde konuşulmasıdır. Ayrıca bu dönemde bebeklerle mecazi anlam yüklü konuşmamak çok daha yararlı olacaktır. Örneğin, sevgi dolu da olsa yerim, ısırırım tipi konuşmalar bebeğin beyninde sevgi ile şiddet unsurlarının birlikte ilişkilendirilmesine ve kayıt edilmesine yol açacak kadar kritik bir yanlış olabilmektedir.

3. Bebek beyninde öğrenme sağ beyin odaklı olduğu için bebekler ancak kendilerini güvende hissettikleri oranda öğrenmeye açık olabilirler. Bebekler ancak ve ancak koşulsuz sevgi dolu bir ortamda kendilerini güvende hissederler. Bu nedenle bebekler ile çalışıldığında öncelikle halk arası tabirle karnı tok, sırtı pek olan ve kendini mutlu hisseden, gülücükler saçan bebekler ile herhangi bir sonuç elde edebilirsiniz. Bebek beyni keyifli olduğu sürece öğrenir. Keyif duymadığı hiçbir şeyi hiçbir bebeğe zorla öğretmeniz mümkün değildir. Bu nedenle bebekler oyunla öğrenirler, çünkü oyundan keyif alırlar.

4. Sağ beyin odaklı öğrenme çok hızlı ve sıralı değildir; bilgiler blok halinde kaydedilir. Bu nedenle asla 5 dakikadan daha uzun sürelerde aynı içerikli öğrenme etkinlikleri yapılmamalıdır. Bebeklerin dikkat aralığı çok kısadır. Bu bebekten bebeğe değişmekle birlikte ortalama 2-5 dakika kadar denilebilir Bu nedenle bebeklerde doğumla gelen öğrenme iştahı dediğimiz olguyu geliştirmek için bu dikkat aralığına uygun sürelerde etkinlikler yapılmalıdır. Sevgili Bebek Zeka Küpü videoları bu nedenle bebeğin dikkat aralığına uygun olacak şekilde, en fazla 5 dakika şeklinde hazırlanmıştır.

5. Beyinde miyelin adı verilen bir biokimyasal nöronların (sinir hücrelerinin) üzerini kaplar ve sinirden sinire aktarılan uyarıların daha hızlı bir biçimde iletilmesini sağlar. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki bebek beyninde miyelinasyonu arttıran en önemli olgu tekrardır. İşte bu nedenle bebeklerde kalıcı öğrenmenin bir unsuru da sürekli tekrar yapmaktır. Yetişkinlerin sıkılacağı miktarda tekrarlar, bebek beyni için kalıcı öğrenmenin, başka bir deyişle öğrenmeyi hızlı ve kalıcı kılan miyelin üretiminin temelidir.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.158.238.172

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Anneler ve Babalar İçin Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler