Arama

Anne–Baba Rehberi

Bu yazımız Ankara’da yerleşik Gelişimsel Çocuk Nörolojisi Derneğinden alıntılardan oluşmaktadır. Amacımız size bebeğinizin 0-12 ayları arasında onun sağlıklı zihinsel ve fiziksel gelişimi için temel bir yapılması gerekenler ve yapılmaması yararlı olacaklar listesi sunmaktır.

0-6 ay
 • Düzensizlik bebeği rahatsız eder. Bu sebeple, bebeğinizin beslenme, uyku, banyo zamanları belirli olmalıdır. Unutmayınız bebekler rutinleri sever çünkü rutinler belirlilik dolayısıyla güven anlamına gelmektedir ve beyin gelişimleri için çok yararlıdır.
 • Bebeğinizi her zaman kucağınızda besleyin. Bebekler için tensel temas güven duygusu ve sevgi algısının gelişimde temel unsurlardan biridir.
 • Bebeğinizi uzun süre ağlatmayın, ihtiyaçlarını zamanında makul süreler içinde karşılayın. Unutmayın ki bebek beyninde uzun süreli karşılık bulmayan ağlamalar stres hormonları salgılatır ve uzun süre bu hormonlara maruz kalan bebeklerde toksik stres gelişime zarar verici boyutlara gelebilir.
 • İlk aylardan sonra bebeğinize özellikle kollarına, bacaklarına yumuşak dokunuşlarla masaj yapabilirsiniz. Bu masajlar kan dolaşımına iyi geleceği gibi hem bebeğinize tensel temas ile sevgi iletimine ve dokunarak hissetme güdüsünün de gelişimine katkıda bulunacaktır.
 • Bebeğinizle her zaman konuşmalısınız. Bu konuşmalar bebeğinize naklen yayın yaparcasına ona yaptıklarınızı anlatma biçiminde de olabilir. Bu anlatımlarda özellikle dikkat edeceğiniz husus asla anneciğim, babacığım, aşkım, sevgilim, benzeri hitaplarla bezeli olmamasıdır. Bebeğin doğrudan adının söylendiği veya bebeğim, yavrum, bir tanem, canım gibi hitaplar olabilir.
 • Bebeğinizin çıkardığı sesleri taklit ederek yeni sesler üretebilirsiniz. Bu yöntemle bebeğinizin taklit becerilerini de geliştirebilir ve konuşma gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.
 • Birlikte sakin bir ortamda müzik dinleyebilirsiniz. Bebekler müziği severler. Özellikle 60-70 vuruş ritimli, beynin dinlenme frekans aralığına uyumlu ritmi olan barok müzik veya meditasyon müzikleri bebekleri hem sakinleştirir hem de keyiflendirir.
 • Bebeğinizin olduğu ortamlarda televizyon açmamaya özen gösterin. Televizyon ekranına reklamlar vs ile bebeğinizin baş başa kalmasına ve sanal ortama kilitlenmesine izin vermeyiniz.
 • Bebeğinizin ilk günden itibaren kendi yatağı ve odası olabilir, bu odayı renkli ve hareketli oyuncaklar resimler ve minderle ile süsleyebilirsiniz.
 • Bebeğinizi kucağınızda gezdirirken dışa dünyaya dönük tutmayı yeğleyiniz, çünkü bebekler her gördüklerini emici zihin tabir edilen bu dönemde beyinlerine kaydederler. Bu ortam zenginliği bebeğinizin sinaptik bağlantılarını yoğunlaştırmasında çok yaralı olacak bir ayrıntıdır.
 • Bebeğinizin beden farkındalığını geliştirmek adına elleri ve ayaklarıyla oyunlar üretebilir hafif gıdıklamalar ile gülme kaslarını harekete geçirebilirsiniz. Bu tip istem dışı gülmelerin ileriye yönelik kontrollü gülmelerde de aynı mekanizmayı ateşlediğini belirten pediatrik uzmanlar, bebeğin olumlu kişilik gelişiminde bu tip oyunların önemli olduğunun altını çizmekteler.
6-12 ay
 • Bebeğinize uzanıp alabileceği renkli ve ses çıkaran oyuncaklar gösterebilir, onu karşınıza alarak resimler sunabilir ve/veya hikayeler okuyabilirsiniz. Bu etkinlikler sırasında bebeğinizin sizin gözlerinizi, ağzınızı görmesine müsaade etmeli yüzünüzü kitap veya resimlerle kapatmamalısınız.
 • Ellerini keşfedebileceği oyunlar yaratmanız bu dönem oldukça önemlidir.
 • Bebeğinizle ayna karşısında konuşmalar ve hareketler yaparak kendini izlettirebilirsiniz. Bu oyunlar bebeğinizin benlik algısı gelişimine büyük katkılarda bulunacak etkinliklerdir.
 • “Ce-e” türü saklambaç bazlı oyunlar bebeğinizin hem zihinsel hem sosyal gelişimini güçlendirir, çünkü bu oyunlarda beyin şaşırtılarak sinaptik bağlantı yapması ivmelendirilir. Bu bağlamda içinde küçük çaplı şaşırtmalar içeren oyunların hepsi aynı amaca yönelik etkinlikler olabilir.
 • Beş aydan itibaren bebeğinizin eline yiyebileceği yiyecekler verebilirsiniz, diş kaşımaya da yardımcı olacak bu tip eylemler sırasında bebeğinizi elbette kontrol altında tutmalısınız.
 • Bebeğinizin göremeyeceği alanlardan sesler çıkararak sesin nereden geldiğini bulmasına yardım edebilirsiniz. Bu tip etkinlikler bebeğinizin zihinsel gelişimine büyük yararları olan oyunlardır.
 • Üç aydan sonra bebeğiniz yüzü koyun yatmayı da başarabilir, kol kaslarının gelişimi adına kısa süreli yer oyunları oynamanızda büyük faydalar var. Giderek çoğalan araştırmalar bebeğin erken emeklemeye yönelik bu tip hareketlerinin beyin gelişimine tümden katkıları olduğunu ortaya koymaktadır.
 • Desteksiz oturmayı başarabilmesi için sırt desteğini azaltın. Sert zeminde oturtarak dengesini sağlamasına ve geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz.
 • Eli ile itebileceği çekebileceği, parmakla basabileceği oyuncakların tam zamanıdır. Bu yolla ince motor becerileri gelişir.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.158.238.172

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Anneler ve Babalar İçin Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler