Arama

Anne ve Bebek Arasındaki Kan Uyuşmazlığı Neden Olur?

Kan uyuşmazlığı birçok insanın tam olarak vakıf olmadığı bir konudur. Sanılanın aksine anne ile baba arasında değil, anne ile doğmamış bebeği arasındaki bir uyuşmazlıktır.  Anne adayının kan grubu RH(-), baba adayınınsa RH(+) olması durumunda bir uyuşmazlıktan bahsedilir. Ancak bu mutlaka uyuşmazlık olacak demek değildir. Yalnız bebeğin kan grubu RH(+) olursa annenin savunma sistemi bebeğin kan grubunu yabancı bir madde olarak algılar ve onları parçalamak için harekete geçer. İlk hamileliklerde bebek kurtulur. Fakat ikinci veya daha sonraki hamileliklerde bebeğin kan grubu RH(+) olursa bu defa annenin vücudu daha önceden bu durumla karşı karşıya geldiği için daha hızlı saldırıya geçer ve kötü sonuçlara sebep olabilir.

Kan Uyuşmazlığı Durumunda Ne Olur?

Fetustan anneye geçebilecek çok az miktarda kan, annenin kanına karışırsa, annenin savunma sistemi bu yabancı RH proteinlerine karşı antikor oluşturur. Antikorlar koruyucu maddelerdir. Bu şekilde annenin vücudu kendi kan dolaşımındaki yabancı RH proteinlerini temizler. Ancak bu antikorlar bebeğin eşi olan plesenta ve kordon aracılığıyla fetüsün kan dolaşımına girince kırmızı kan hücrelerini yok etmeye başlar. Anneden bebeğine geçen bu antikorların miktarına bağlı olarak, bebekte kansızlık nedeniyle kalp yetmezliği ve buna bağlı olarak ölümler meydana gelebilir.

Bu sorunla karşılaşmamanın kuralı ise korunmadır.

Çiftin hamilelik öncesinde kan grupları test edilmelidir. Eğer kan uyuşmazlığı çıkarsa, indirekt coombs testi 4 hafta aralıklarla tekrarlanmalı. İlk hamilelikte erken korunma iğnesi 28. haftada uygulanmalı. Doğumdan sonra eğer bebeğin kanı RH pozitifse sonraki olabilecek bebekleri korumak için, antikor üretimini engelleyecek RH hiperimmunglobin enjeksiyonu doğumdan sonraki 72 saat içinde kullanılmalıdır. Bu ugulamayla  gebeliklerde problem çıkma olasılığı binde 1’ e kadar düşmüş olur. Eğer düşük oluşmuşsa, gebelik 3 aydan büyükse immunglobulin tam doz yapılmalıdır. Tıbbi nedenlerle veya isteğe bağlı kürtaj yapılacaksa RH hiperimmunglobin operasyondan önce yapılmalı ve mümkünse operasyon vakumlama ile yapılmalıdır.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.158.25.146

1 Yorum

Merve Soysal

Sorunumu bire bir açıklamışsınız tebrikler

Hamilelik Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler