Arama

Aileyi Bir Araya Toplayın

Bir çoğumuzun çocuklarını iyi yetiştirmek için bir etkinlikten diğerine götürdüğü, kreş, anaokulu, bale dersi, yüzme kursu derken çocuğumuzla birlikte eğlenceli ve yeterince vakit geçiremediği bir dönemde yaşıyoruz. Çocuğu eğlendirmek için dışarıda etkinliklere katılmak veya oyun salonlarına götürmek, sinemaya gitmek gibi etkinliklerden evin içinde ailece vakit geçirerek de eğlenebileceğimizi unutur hale geldik. Halbuki çocuklarımız ve eşlerimizle birlikte evin içinde de iyi vakit geçirebilir ve eğlenebiliriz.

Çocuklara onlarla birlikte oyunlar oynayarak ebeveynlik yaparak, birlikte güzel vakit geçirebilir, ayrıca bu şekilde dışarıda arkadaşlarıyla birlikte de ilişki kurabilmesini kolaylaştırabilirsiniz. Çocuklar anne ve babalarıyla ne kadar keyifli vakit geçirirlerse, insan ilişkilerine o kadar değer verir ve daha sağlıklı arkadaşlıklar kurabilirler.

Çünkü, çocuklarımızla birlikte eğlenceli ve keyifli vakit geçirerek başkalarıyla vakit geçirmenin ne anlama geldiğini anlamalarını sağlarız. Beynimizde dopamin adı verilen bir kimyasal bulunmaktadır. Dopamin bir sinir taşıyıcıdır. Hoşlandığımız deneyimler yaşadığımızda, beyin hücrelerimiz dopamin salgılar ve böylece aynı olayı tekrar etmek isteriz, tıpkı bir bağımlılık gibi. Bağımlılıklar elbette bize zarar verebilen, kötü olduğunu bildiğimiz halde tekrarlamaktan kaçınmakta zorlandığımız şeyler olabilir. Ancak aile fertlerinin bir araya gelerek eğlenmesi ya da arkadaşlarla oyun oynamak gibi olumlu duyguları pekiştirmek için de dopamin salgılarız.

Bilgisayar oyunları, televizyon gibi çocukları içe kapanık, asosyal bireyler haline getiren bağımlılıklar yerine, çocuklarımıza daha olumlu alternatifler sunmalıyız.

Ailenizle birlikte bir çok keyifli aktivite yapabilirsiniz. Birlikte vakit geçirdiğiniz her an çocuğunuza bir şeyler öğretme çabasında olmanız gerekmez. Bazen birlikte saçmalayabilirsiniz de. Birlikte müzik açıp dans etmek, komik hikayeler uydurmak, çarşaflardan çadır yaparak geceyi büyülü bir ormanda geçirmek… Bu etkinlikler hem ailenizin bir arada vakit geçirmesini sağlar, hem çocuğunuzla ilişkiniz olumlu yönde olur hem de çocuğunuzun insanlarla vakit geçirerek eğlenmenin mümkün olduğunu anlamasını sağlar. Günümüzde insanlar birbirinden giderek uzaklaşıyor, çocuklarımızı teknoloji bağımlısı bireyler olarak yetiştirmemek için aile olmanın ne demek olduğunu, arkadaşlıkların güzel olduğunu öğretmeliyiz.

Kardeşler arası ilişkileri kuvvetlendirmek için de eğlence faktörünü kullanabilirsiniz. Araştırmalara göre çocukluklarında birlikte eğlenerek ve oyunlar oynayarak büyüyen çocuklar, gelecekte ne kadar büyük sorunlarla karşı karşıya kalırlarsa kalsınlar birbirlerini yok sayamıyor ve bir uzlaşmaya varıyorlar. Yani çocuklarınızın gelecekte birbiri ile yakın ilişki içinde olmasını sağlıyorsanız birlikte geçirdikleri keyifli vakitler yaratmalısınız. Anlaşmazlıkları hiçbir zaman sıfıra indiremezsiniz. Kardeşler arasında kıskançlıklar, çekişmeler mutlaka olacaktır. Ancak olumlu duyguları arttırarak ve hayat boyu sürecek güçlü bağlar kurabilirsiniz.

Çocuklarınızın öfke krizlerini veya mutsuzluklarını da eğlence faktörünü kullanarak düzeltebilirsiniz. Çocuğunuzun ruh halini sizin ruh halinizin etkilediğini de unutmamalısınız. Örneğin çocuğunuz bir haksızlığa uğradığı için üzgün ve kızgın olduğunda sizin de o ruh haline bürünmek yerine, çocuğunuza onu anladığınızı ancak duyguların geçici olduklarını açıklayarak daha eğlenceli şeylere yönlendirmeniz ve ardından olumlu bir ruh haline büründüğünde sorunu çözmek için birlikte neler yapabileceğinizi düşünmeniz oldukça yapıcı bir tutum olur.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.156.56.73

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Anneler ve Babalar İçin Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler