Arama

4 Aylık Bebek Gelişimi ve Bilinmesi Gerekenler

4 aylık bebekler gelişimlerine ve büyümelerine devam ederken algıları ve kendilerini dış dünyaya ifade etme şekilleri de gelişimini sürdürür. Bu dönemde bebekler genellikle çıkardıkları seslerle ilgi çekmeye çalışırlar. Ayrıca fiziksel gelişimleri hızlandıkça yapabilecekleri şeyler de artmaya başlar. Bu yazıda, bu dönemdeki bazı konulara ve bu konulardaki önemli noktalara kısaca değinmeye çalışacağız.

Bebeğin beslenmesi: Normal koşullarda 6 ay öncesinde anne sütünü kesmemek ve başka besinlere geçmemek gerekse de bu dönemde bazı bebeklerin gelişimleri normalden hızlı olduğu için anne sütünün yanında ek besinlere de ihtiyaç duyabilirler. Ek besinlere başlamadan önce bebeğinizin boynunun ve kafa kontrolünün yeterince geliştiğine emin olun ve mutlaka doktorunuza danışın.

4 aylık bebekler bu dönemde mideleri genişlediği için daha çok süt emerler. Bu nedenle bebeğiniz artık eskisi kadar sık emzirilmek istemiyor olabilir. Bebeğiniz artık dış dünyaya daha duyarlı ve meraklı olduğu için emzirilirken ilgisi başka yerlere dağılabilir. Eğer bu durum emzirmenize engel oluyorsa, daha sakin ve sessiz bir yerde emzirmeniz size yardımcı olacaktır.

Bebeğin fiziksel becerileri: Bebeğiniz fiziksel olarak gelişip, büyüdüğü gibi el-kol koordinasyonları ve duyuları da gelişmeye devam eder. 4 aylık bebekler çıngıraklarını sallamaya ve etrafındaki objeleri oynatmaya, tutmaya başlar. Merakları da gelişimleriyle beraber arttığı için yakın mesafelerindeki her şeyi tutmaya, tanımaya ve genellikle de ağızlarına götürmeye çalışırlar. Bu dönemde bebeğinizin etrafındaki yutulabilecek küçük objeleri, boğulma riskini engellemek için, kaldırmaya çalışın. Bebeğinizin görme duyusu geliştikçe farklı tonlardaki renkleri ayırt etmeye başlayacak, renkli ve parlak şeyler ilgisini daha çok çekecektir.

Bebeğinizin bu dönemde karnının üzerinde yapabileceği hareketler de artacaktır. Bebeğiniz karnının üzerindeyken başını tutabilecek veya ayaklarıyla minik tekmeler atabilecektir. Bazı bebekler bu dönemde karınlarının üzerinden yana doğru yuvarlanabilir. Elinizle destek olarak ve ilgisini çeken bir oyuncak yardımıyla bu hareketi yaptırarak bebeğinizin fiziksel gelişimine yardımcı olabilirsiniz.

Bebeğinizle iletişim: 4 aylık bebekler başlangıçta gülmek, gülümsemek veya anlamı olmayan sesler çıkararak iletişim kurmaya çalışırlar. Bu dönemde bebeğinizin yüzünde duygularını gösteren ifadelerin oluşmaya başladığını fark edebilirsiniz. Ayrıca bebeğiniz yavaş yavaş sizin yüz ifadelerinizi de tanımaya başlayacaktır.

Bebeklerde konuşma ve anlama yeteneğini geliştirmek için en kolay ve etkili yöntem bebeğinizle konuşmaktır. Bebeğinizle sık sık konuşarak, ona kitap okuyarak veya şarkı, ninni söyleyerek hem aranızdaki iletişimi ve bağı kuvvetlendirmiş hem de bebeğinizin kelime bilgisinin gelişmesine yardımcı olmuş olacaksınız. Bu dönemde bebeğiniz çıkardığınız farklı seslere tepki verebilir, komik seslerinize gülebilir veya sizinle konuşmak için anlamsız sesler çıkarmaya başlayabilir. Bunlar diyalog kurmanın ilk adımlarıdır. Bebeğiniz size bir şeyler söylemeye çalıştığında onu duyduğunuzu belli edin ve cevap verin. Bu bebekte neden-sonuç algısını geliştirecek ve dilin önemini anlamasına yardımcı olacaktır.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.158.238.172

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Bebeklerde 06-12 Ay Dönemi Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler