Haber Arama

Azra Kohen Kimdir? Azra Kohen Biyografisi

Doğum tarihi : ??.??.1979
Azra Kohen kaç yaşında : 38
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Yazar, Psikolog
Azra Kohen doğum yeri : İstanbul
"Fi”, “Çi”, “Pi" adlı kitap üçlemesinin yazarıdır.

Azra Kohen, 1979 yılında istanbul’da doğmuştur. Aslen İzmirlidir. Asıl adı Azra Sarızeybek’dir. İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünden mezun oldu. Üniversite hayatına Kanada'da Ottawa Üniversitesi Üçüncü Dünya Ülkelerine Yardım Ekonomisi bölümüyle devam etmiştir. Boğaziçi Üniversitesi Klinik Psikoloji Master Programına katıldı. Son olarak Liverpool Üniversitesi'nde Davranış Bilimleri alanında uzmanlık yapmaya devam etmektedir.

Azra Kohen, İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema BöHalit Refiğ’e asistanlık yapmış.

İyi derecede İngilizce ve İtalyanca bilen Azra Kohen, 2001 yılında Sadok Kohen ile evlendi. 2009 yılında bir oğlu oldu.

İlk kitabı “Fi” Goa Basım Yayın tarafından 2013 yılında Akilah yazar ismi ile çıkardı. 2014 yılında “Çi” ve 2015 yılında “Pi” adlı kitaplarını Azra Kohen adı ile çıkarmıştır.

Azra Kohen, bir röportajında kitaplarının adlarının ne anlama geldiğini şöyle açıkladı: “Esas anlamları başka olabilir ama benim için ilk romanın adı olan ‘Fi’ kelimesi, ateş, ihtiras, güzellik anlamına geliyor. İkinci roman ‘Çi’, suyun buz hali, yaşam enerjisi… Son yayınlanan ‘Pi’nin anlamıysa topraktan başını uzatan filiz, yani hayat… Bu kitapları ‘çatlama cesareti gösteren bütün tohumlara’ ithaf ettim” cevabınıverdi.

2017 yılında yapımını Ay Yapım’ın üstlendiği, yönetmenliğini Mert Baykal’ın yaptığı, yazar Azra Kohen’in kitaplarından uyarlanan "Fi Çi Pi" adlı dizi internet üzerinden PuHu’dan yayınlanacak. Dizinin başrollerinde Serenay Sarıkaya, Ozan Güven, Mehmet Günsür ve Berrak Tüzünataç rol alacak.

Kitapları :
2013 - Fi
2014 - Çi
2015 - Pi
2016 - Aeden & Bir Dünya Hikayesi

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 100.24.209.47

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

zeynep ecrin esila sude eymen elif erva zehra mina mihrimah azra eslem tuana aleyna arya nazende isimlerin anlamları